Dnešním článkem se opět zapojuji do soutěže na blogu u VendyW o nejkrásnější církevní památku.
Dlouho jsem se probírala svým fotoarchivem a vybírala z množství fotografií kostel, který bych vám chtěla představit. Nakonec volba padla na Děkanský kostel Všech svatých v Litoměřicích.
Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. Jejich vzniku předcházela existence raně středověkého přemyslovského správního hradu a jeho aglomerace. Samo královské město vzniklo mezi roky 1219 až 1228.
Město si od 13. do 17. století udrželo dominantní postavení mezi městy celé severní poloviny Čech. Důkazem je množství práv a privilegií, kterými je různí čeští panovníci, včetně Karla IV., obdařili. Nejzávažnější bylo právo skladu, které znamenalo, že každý obchodník plující po Labi, byl povinen vyložit své zboží a po tři dny ho nabízet na zdejším trhu. Teprve pak mohl ve své cestě pokračovat.
Dalším důležitým právem bylo právo mílové, což znamenalo, že v okruhu jedné české míle nesměla být provozována žádná výdělečná činnost. Velikost české míle byla kolísavá, mívala až 10,5 km.
Těmito právy se mohlo pyšnit jen opravdu málo českých měst. V oněch dobách byly Litoměřice jedním z nejdůležitějších říčních přístavů na Labi.
Převážně české Litoměřice zažily v roce 1620, po porážce na Bílé Hoře, příliv německého etnika, a v menší míře také etnika italského. Přesto byla čeština stále hlavním jazykem, a to až do období tereziánských a josefínských reforem. Roku 1739 pronikla němčina do městských knih, od roku 1775 se stala vyučovacím jazykem městské školy. O zachování českého jazyka se zasloužil Josef Jungmann, který zde mezi roky 1799 - 1815 vyučoval na místním českém gymnáziu. Roku 1836 zde zemřel básník Karel Hynek Mácha. Oba slavné čechy si město připomíná at' už pamětní deskou či sochou.
Není také bez zajímavosti, že Litoměřice patřily v době totality k jedinému městu u nás, kde byla Teologická a bohoslovecká fakulta. Ta byla roku 1990 začleněna do Teologické fakulty University Karlovy v Praze.
Ale vrat'me se ke kostelu.
Jedná se o velice starý, původně románský kostel.
Poprvé je zmiňován 12. února 1235. Nachází se zde nejstarší dochované zdivo ve městě, jedná se o několik zazděných oken ze 13. století. Před polovinou 14. století byl kostel součástí raně středověkého městského opevnění. Z této doby pochází i gotická věž vysoká 54 metrů. Je poprvé připomínaná v roce 1341.
Přibližně roku 1350 zde začal kázat Konrád Waldhauser, než byl v roce 1360 povolán Karlem IV. do Prahy.
Roku 1480 kostel prošel gotickou přestavbou.
Mezi roky 1501-1517 byla také goticky upravena kostelní věž mistrem Jiříkem z Plzně. Věžní hodiny pocházejí z roku 1554.
V roce 1584 věž doplnil zděný ochoz se čtyřmi nárožními věžičkami.
Pozoruhodná stanová střecha kostela vznikla roku 1570 pod vedením mistra Valentina Schneidera.
V roce 1612 byla stavba prodloužena po dnešní průčelí.
V roce 1655 došlo k povýšení z původního proboštství na Litoměřickou biskupskou diecézi.
Roku 1686 kostel částečně vyhořel. Vše bylo provizorně upraveno tak, aby mohl sloužit svému účelu.
Italský stavitel Giulio Broggio obnovil koncem 17. století kapli sv. Barbory a postavil kapli sv. Rocha. V této době došlo také ke spojení kostela s věží, která do té doby stála samostatně. Konečný barokní vzhled a současná podoba kostela je dílem Giulia Broggia a jeho syna Octavia. K barokizaci kostela došlo mezi roky 1718 - 1719. Sochařské a štukatérské práce prováděli Franz Tollinger a Petr Antonius Bianchi.
Giulio a Octavio Broggiovi byli posléze pohřbeni pod presbytářem kostela.
Hlavní oltář postavil syn Octavia Broggia Antonio, pravděpodobně podle návrhů svého otce. Pozoruhodným obrazem zde je "Kristus na hoře Olivetské" od tzv. Litoměřického mistra z počátku 16. století.
U jižní stěny kostela je socha Panny Marie s Ježíškem z roku 1680 na paměť morové epidemie.
Kolem kostela býval až do roku 1790 hřbitov.
Díky barvě věže bývá také nazýván jako Bílý kostel.
Fotografie kostela vznikly při dvou návštěvách Litoměřic a dělí je od sebe pět let. Bohužel v obou případech byl kostel uzavřen, takže fotografie interiéru vznikly pouze ze zádveří skrz mříže.
Přijměte proto pozvání na prohlídku této církevní stavby:
Tento pohled na kostel se otevře při vstupu či vjezdu do historického centra
V roce 2011 byly už stromy zelené
Pohled z Mírového náměstí
Zkusila jsem kostel vyfotit bez střech aut
Pohled z horní části náměstí
V roce 2011 tu bylo podstatně méně aut
Vyfotit celý portál kostela najednou se jeví jako problém, uličky jsou úzké, domy ho kryjí
Po
hled nahoru na věž
hled nahoru na věž
Pohled na čelní fasádu kostela
Pohled z Jezuitské uličky přes střechy domů
Vmáčknuta do průjezdu jsem se pokusila vměstnat do objektivu celý kostel
Pohled na část kostela z jihu
Detail jižní strany kostela
Socha Panny Marie s Ježíškem z roku 1680 jako připomínka morové epidemie
Boční pohled na kostel - přední polovina
Boční pohled na kostel - zadní polovina
Místo, kde byl až do roku 1790 hřbitov
Pohled z Mostecké ulice
Zadní část kostela
Znovu zadní část, tentokrát z jiného úhlu
Zadní část s věží z Dlouhé ulice
Pohled z Dlouhé z roku 2016, kdy se honily mraky a hrozily deštěm
Tentýž pohled z roku 2011 - bylo krásně a slunečno
Chybí tomu slunce a barvy
Věže a věžičky
Pohled z téměř severní strany
Detail výzdoby severní strany kostela
Severní strana kostela z roku 2011 - slunce dělá divy
Boční pohled na věž
Interiér kostela focený skrz mříže
Pohled do interiéru - kromě hlavního oltáře je zde ještě dvanáct bočních oltářů
Boční oltář (2011)
Tentýž oltář focený v roce 2016
Nechala jsem se inspirovat a vyfotila také kliku, která je velice zvláštní
Doufám, že se vám prohlídka Děkanského kostela Všech svatých v Litoměřicích líbila i přes občasnou letošní absenci slunce, díky němuž by se fotky určitě rozjasnily.
Pro zájemce o církevní architekturu mám doporučení - 10. června 2016 se bude už poněkolikáté konat Noc kostelů a to je vyjímečná příležitost vyfotit si to, co bývá povětšinou za mřížemi uzavřených kostelů.
to je krása!
OdpovědětVymazatKrásný chrám. Moc se mi líbí už hranatá věž s věžičkami a neméně krásné jsou i zdobné prvky laděné do červena. I interiér kostela je příjemný, nepřeplácaný a velmi světlý.
OdpovědětVymazatKostel je fakt moc krásný a líbí se mi víc z boku a zezadu, než čelní pohled, kdy se mi zdá, že se to průčelí včetně baňatého zakončení věže nehodí k těm věžičkám špičatým. Měla jsi štěstí, že jsi mohla vyfotit i interiér. Kostely jsou často zavřené, nebo je možný náhled jen od mříže u dveří.
OdpovědětVymazatMoc hezké fotografie a zajímavé informace.
OdpovědětVymazatDěkuji
OdpovědětVymazatDěkuji za provedení kostelem, zase jsem o něco chytřejší.
OdpovědětVymazat[1]: Moc děkuji
OdpovědětVymazat[6]: Nemáš zač, jsem ráda, že jsem tě mohla provést.
OdpovědětVymazatCo jsem se tou dlouhou Dlouhou ulicí nachodila. Pod náměstím bydlí zase moje babička, my bydleli, a naši pořád bydlí, na předměstí. Děkuji za milé připomenutí "mého" města
OdpovědětVymazatKostely se ve městech fotí dost obtížně, ovšem tobě se to povedlo skvěle, Ali!
OdpovědětVymazat[9]: Tak to jsem moc ráda, že jsem mohla připomenout nejen dlouhou Dlouhou, ale i jedno z nejhezčích měst.
OdpovědětVymazatDo Litoměřic jsem si udělala loni výlet a protože jsem z daleka, v těchto končinách jsem byla poprvé. Toto město stojí za to navštívit, v létě je možné zajít do podzemí, kde se konají prohlídky s průvodcem, je možnost exkurze i do podzemní továrny Richard. Na hradě je expozice českého vinařství, což je také zajímavé. Z věže Kalich je možno obdivovat město, jen těch aut na náměstí, to je hrůza. Nevím, v čem tady soutěžíte, ale za tento kostel se přimlouvám a doporučuji.
OdpovědětVymazat[12]: Litoměřice jsou opravdu krásné a stojí za návštěvu. Jako dítě jsem tam jezdívala pravidelně (teta a strýc žili v nedalekém Terezíně).
OdpovědětVymazatNádherný kostel! jsem ráda, že ses připojila, tvoje příspěvky jsou opravdu perly.
OdpovědětVymazat[14]: Moc děkuju za pochvalu.
OdpovědětVymazatAli, kostel je nádherný, gotika a Karel IV., co si budeme povídat. Krásné fotky.
OdpovědětVymazatNádherné. Možno vekom už strašne nerada cestujem. Ale historiu mám naozaj rada. Tqak som naozaj rada každému článočku a fotočke ako aj miestnemu výkladu. Vďaka
OdpovědětVymazatTak starý a přitom tak krásný kostel, to je opravdu paráda! Díky, díky.
OdpovědětVymazatJsem z ošklivého města / Ústí nad Labem /...zrovna ve středu jsem byla v Litoměřicích na Zahradě Čech...mám to město moc ráda a tenhle kostel je skutečně nádherný, určitě se do něj pojedeme podívat
OdpovědětVymazatFotografie i s textem jsou zajímavé, ale ta všude přítomná auta celkový dojem opravdu ruší..
OdpovědětVymazatTak ten je opravdu nádherný, držím palce v soutěži
OdpovědětVymazatMoc zajímavé informace, třeba právo skladu (3 dny povinně nabízet své zboží asi obchodníkům nemuselo moc vadit, ne?, pokud nebylo vyložení zboží velkou komplikací), pobavila mě česká míle, která dosahovala až 10,5 km
OdpovědětVymazatNevím co je u vás lepší, jestli čtení, nebo fotky? Vždycky je to něco mimořádně zajímavého.
OdpovědětVymazatV Litoměřicích bydlel před léty manželův bratr s rodinou. Kostel jsem viděla několikrát, ale díky tvým fotkám vidím i detaily. Děkuji a přeji krásný víkend.
OdpovědětVymazatAlenko, vždycky obdivuji tvé fotky, ať z dalekých cest, nebo z blízka. Krásné záběry, s citem focené.
OdpovědětVymazat[16]: Kostel je opravdu nádherný a já moc děkuji za pochvalu.
OdpovědětVymazat[25]: Vendy, moc děkuji za pochvalu.
OdpovědětVymazatopravdu pěkný.. :) hlavně ta věž v venku je zvláštně udělaná.. :)
OdpovědětVymazat[28]: Děkuji Věž je sama o sobě krásná.
OdpovědětVymazat[23]:Vzpomínám si z jednoho čtení u vás Alenko, že jste s novým foťákem měli nějaký problém. Jestli je to on, co s ním fotíte, tak se to vychytalo, fotky jsou mimořádně živé, přirozené a takové mám nejraději.
OdpovědětVymazatAlenko, moc hezké záběry a k tomu i vhodně zvolená průvodní slova. Vypadá, že o něj bylo a je stále dobře pečováno.
OdpovědětVymazat[30]: Fot'ák byl po pádu z necelého metru rozbitý, něco se pokazilo na softwaru. Zkusila jsem ho vyreklamovat s tím, že si případnou reklamaci zaplatím. Nakonec jsem neplatila nic, reklamace byla uznána a fot'íl slouží. Není to žádný dokonalý přístroj, ale obyčejný kompakt.
OdpovědětVymazatVzala jsi to parádně, ze všech stran. Kostel je to krásný, zvláštní. V první chvíli mne napadlo - je takový nastavovaný, jako skládanka.V soutěži se určitě umístí na předním místě.
OdpovědětVymazatMoc hezky nafoceno, krásné snímky. Chválím. Kostel a náměstí znám. Hned vedle bývala cukrárna, kde dělávali bezvadný pohár s likérem a karamelem, jezdili jsme na něj až z Ústí.
OdpovědětVymazat[33]: Ruženko, děkuji. Kostel je opravdu krásný a předěly věže opravdu způsobují optický klam.
OdpovědětVymazatKrásné fotky,krásné povídání.Nikdy jsem tam nebyla.Přiblížilo mi to další město.
OdpovědětVymazatMěla jsi kolem něj i krásnou procházku, jak se zdá.
OdpovědětVymazat[36]: Moc děkuji za pochvalu, i když se zpožděním.
OdpovědětVymazatPřekrásná stavba, povídání i obrázkování!
OdpovědětVymazat[39]: Moc děkuji za pochvalu.
OdpovědětVymazatNádherný kostel s skvělým popisem a prima komentáři k fotkám.
OdpovědětVymazat[41]: Jarmilko, moc děkuji za pochvalu.
OdpovědětVymazatKrásný kostel a další parádní příspěvek do soutěže
OdpovědětVymazat[43]: Omlouvám se, že reaguji se značným zpožděním, ale i přesto moc děkuji.
OdpovědětVymazat