Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávání nových krajů a fotografování.
Před každou další cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

"Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
David Livingstone


Vítejte na mém blogu ...

sobota 13. dubna 2024

Italský deník 2023 - 5. část

 Pokračování předchozí části


Čtvrtek 8. června 2023

Budík na mobilu jsem měla nařízený na čtvrt na sedm s tím, že vstanu a v půl probudím manžela. Ten vstával pár minut po mně. Našim cílem byla Chioggia, kde se každý čtvrtek konají tradiční a vyhlášené trhy. A já italské trhy miluju. Vyjeli jsme z Rosoliny chvilku po sedmé. Už den předtím jsem si na mobilu našla parkoviště, na kterém jsme parkovali před čtyřmi roky. Tehdy jsme ho objevili náhodou, když jsme jeli do parkovacího domu. Zaparkovali jsme a já do parkovacího automatu naházela mince, raději na delší čas, kdybychom se zdrželi. Z parkovacího automatu vypadl lístek s tím, že tu můžeme pobýt 5 hodin. Nepřečetla jsem si informaci na automatu a domnívala se, že hodina bude za 1€. Nebyla! Hodina stála 70 centů. Na druhou stranu je lépe mít časovou rezervu, než překročit parkovací dobu, jako se nám to „povedlo“ před lety v Pise. Nebylo to tehdy v centru, bylo to dost daleko od věhlasné Piazza dei Miracoli a necelá půlhodina nás tehdy stála 22€. K autu s parkovacím lístkem jsem se vracela s přiblblým úsměvem. S mužem jsme se shodli, že před těmi čtyřmi roky to tu bylo opravdu za 1€. 

Z parkoviště jsme šli uličkou na zvedací most Ponte Levatoio, překlenující kanál Lombardo a pak pokračovali do centra. 


Ponte Levatoio. 
Jeho střední část se otevírá pro velké lodě na základě telefonické objednávky


Pohled na kanál Lombardo z kruhového výřezu na mostě

Trhy, které jsou pro toto město tradiční a konají se každý čtvrtek, už byly v plném proudu. Jen několik málo opozdilců ještě vybalovalo své zboží. Rozkládají se po celé Corso del Popolo. Tedy od vstupní brány do historického centra Porta Garibaldi, která byla postavena v roce 1530 až k malebnému mostu Ponte di Vigo, který vede přes kanál Vena. 


Porta Garibaldi

Nábřeží u kanálu Perottolo, propojujícího kanály Lombardo a Vena


Katedrála Santa Maria di Assunta

Zvonice katedrály. 
Snažila jsem se nefotit stánky pod ní, ale ne vždy se to povedeTrhy na Corso Popolo
 
Ponte di Vigo

Udělali jsme si oba radost. Asi největší jsem měla ze silikonové stěrky. Jednu takovou jsem už doma měla, koupila jsem jí na stejném trhu před čtyřmi roky a až doma jsem jí náležitě ocenila. Od té doby jsme se při dalších návštěvách Itálie po ní dívali a to nejen na trzích, ale i v kamenných prodejnách. Nikde nebyla k mání. S mužem jsme si říkali, že asi jedinou možností budou trhy v Chioggii. A bylo tomu tak. U jednoho ze sýrařů jsme dokonce objevili i sýr Cacio cavallo, který je specialitou jihu. Neměl u něj uvedenou cenu a navíc tu stála dlouhá fronta nakupujících. Máme ještě čas na to, ho koupit. V lékárně jsem koupila Tea tree olej, který jsem zapomněla doma. Měli jsme sice sebou repelenty, ale i přesto jsem byla od komárů pěkně pokousaná. Bydlet blízko Benátské laguny je, co se komárů týče, trochu  rizikové. Ani předražený náramek na ruce nefungoval. Asi těm zmetkům chutnám.

Zajeli jsme potom ještě na Sottomarinu, abychom si ověřili, zda odtud stále plují lodě do Benátek. Na internetu se nám to nepodařilo najít. Lodě plují každý den, jen cena byla oproti roku 2019 o něco vyšší. Zdražuje se všude.


Plují! Hurá!


Pokud by někoho více zajímala Chioggia, její památky a historie, je možnost přečíst si o ní část deníku z roku 2019 - TADY

Cestou „domů“ jsme natankovali, abychom mohli podnikat další výlety. Vrata jsem otevřela na druhou stranu do ulice, muž zacouval do protější uličky a potom vjel do dvorka. Zaparkoval šikmo pod schody a pak se dala vrata pohodlně zavřít.

K opožděnému obědu jsem udělala dvě zalévací polévky do hrnečku a pak ohřála zbytek úterního oběda, kdy jsem z konzervy a rajčat udělala omáčku k těstovinám. Siesta se tentokrát nekonala, oblékli jsme si plavky a vydali se k moři. Kolem páté se zvedl vítr a v mokrých plavkách nám bylo poněkud neútulně. Nicméně jsme na pláži vydrželi do čtvrt na sedm. Zabalili jsme lehátka, přivázali je na podvozek od tašky a vrátili se do apartmánu.

Po večeři jsme opět poseděli na balkóně. Zjistili jsme, že máme nové sousedy. Do apartmánu pod námi přijeli dva mladí Němci. Doprovodil je sem osobně majitel agentury na motorce. Chvíli jsem na balkoně psala deník, pak si četla a nakonec luštila osmisměrky. Muž mi mezitím nastartoval uvnitř starý notebook, který už je jen vhodný na hraní her. Notnou chvíli trvalo, než noťas vůbec ožil. Bez připojení k internetu je to už opravdu jen hračka. Takže jsme ve finále seděli v kuchyni u stolu a hráli na notebookách hry. To jsme dopadli! :-D

Kolem desáté začalo hřmít. Bylo to takové soustavné hřmění. Došlo mi, že jsme nechali na balkoně sušák s plavkami a osuškami. Bylo možné ho tam mít jen když byla jedna jeho polovina sklopená a ta druhá visela na balkonových dveřích. Balkon byl opravdu nevelký. Poprosila jsem muže, aby otevřel druhé menší křídlo vchodových dveří, aby šlo se sušákem manipulovat, aniž bychom museli sundat visící věci a pak jsme sušák nastěhovali dovnitř. Pod plavky, ze kterých ještě trochu kapala voda, jsem dala na zem hadr na podlahu. Prostor kuchyně se nám zmenšil. 


Snažila jsem se fotit blesky, ale nedařilo se.
 Jen občas rozsvícená obloha nad námi.

Během chvilky se spustil déšť. Tedy spíš lijavec, kdy z nebe padaly provazy vody. Ze všech stran se blýskalo, nad Rosolinou se potkalo několik bouřek. Jen mě tak napadlo, že kdyby k tomu došlo den předtím, kdy jsme si šli kvůli brzkému vstávání dříve lehnout, mohli jsme mít osušky a plavky řádně vymáchané.

Při dešti se dobře usíná. Bouřky po hodině skončily a dopadající kapky mě uspaly.


Pátek 9. června 2023

Vzbudila jsem se kolem šesté a skrz pootevřené okenice jsem zaregistrovala, že se venku klube slunce. Zhruba hodinu jsem se převalovala ve snaze znovu usnout. Nepovedlo se. Takže jsem tiše, abych nevzbudila manžela, vstala a zavřela dveře u ložnice. Po ranní hygieně jsem na balkoně utřela stolek a židličky, zametla jehličí a malé šištičky z pínií a pak si sedla s deníkem v kuchyni. Muž ještě spal. Když se probudil, udělala jsem snídani a po ní jsme se vypravili k moři. Trochu jsme se obávali, že po noční bouřce bude moře studené, ale bylo velice příjemné. U břehu se vytvořil ostrůvek z písku a i duny v moři změnily svá místa. 

Na pláži se objevili i "pojízdní" prodavači všeho možného. 

Na oběd jsme se vrátili do apartmánu a po něm a siestě jsme šli opět k moři. Okolo páté začal opět foukat silný a ledový vítr, tentokrát od jihu. Preventivně jsme zavřeli deštník, protože hrozilo, že by ho vítr mohl poničit. Rozloučili jsme se s partou lidí, kteří lehávali vedle nás na pláži a kteří tu byli na týden. Ten se jim, co se počasí týče, moc nevyvedl. Vydrželi jsme na pláži do půl sedmé, i když já si už v šest na sebe navlékla plážové šaty. 

Po večeři jsme opět chvíli poseděli na balkoně. Já luštila osmisměrky, manžel si četl. Když se začalo šeřit, přesunuli jsme se do kuchyně a do téměř jedenácti hodin jsme hráli žolíky. Podle předpovědi počasí mělo v noci opět pršet. Raději jsme sušák přesunuli dovnitř. Co kdyby?


Pokračování příště. 
26 komentářů:

 1. Koukám, že vám moc nevycházelo počasí, tak jsem zvědavá, jestli je to vylepší.
  Jinak fotit vysoké věže je pro mne oříšek, zvlášť když nechci mít v záběru dopravní značky nebo nějaké podivné reklamy.
  Měj se fajn

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, počasí se v prvním týdnu opravdu moc nevyvedlo, dalo se to přežít.
   Souhlasím, že fotit vysoké věže je problém, dalším problémem jsou elektrické dráty, konkrétně v Itálii bývá "zadrátovaná" obloha velice často.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 2. Alenko, při představě trhu ze sýry jsem si pěkně zaslintala ☺ Pevně věřím, že jste pak už jen zažili více slunných dní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, sýry si z Itálie vozíme pravidelně. Vozíme je i mladým a utratíme za ně pokaždé hodně peněz. A další oblíbená potravina jsou sušená rajčata, ale ty se na severu moc nevyskytují. U nás stojí několika dekový pytlíček "nekřesťanský" peníz, na jihu vychází kilo na 5€.
   Slunné dny byly, neboj.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Pavle, ono je toho víc. Přidala bych k tomu italskou zmrzlinu, čerstvou zeleninu, víno Primitivo .... a už se u mně začíná projevovat Pavlovův podmíněný reflex. 🐶

   Vymazat
 4. Alenko, počasí si s vámi hrálo nerovnou hru... Ale ty trhy - ach! taky je mám moc ráda. Oživila jsem si i starší příspěvek o historii města. Prostě Itálie...
  Přeji pohodovou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, počasí si opravdu dělalo co chtělo. Ale dalo se to přežít, hlavně díky tomu, že jsem tam byli na tři týdny.
   Italské trhy prostě miluju. Všeobecně je Itálie moje srdeční záležitost, nejen kvůli moři, gastronomii či památkám, ale mně vyhovuje životní styl a zejména srdečnost Italů. I když tady ve Veneto bývá trošku problém se domluvit, protože místní mluví "venétštinou". To, že s tím mají problém turisté, je celkem běžné. Ale někdy místnímu jazyku nerozumí ani Italové.😀
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 5. Zase jsem si ráda početla.Nezvykle vás počasí pozlobilo.Ale už jste mohli k moři a obloha byla přes den krásně modrá.Trhy se mi v Itálii také líbily.Občas jsem si koupila i nějaký hadřík.Alenko,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš, jsem moc ráda, že sis početla.👍👍 Počasí opravdu zlobilo, ale dalo se to přežít.
   Italské trhy si nenechám ujít. Nějaký ten hadřík si koupím také. Hlavně však utratím za boty. Pamatují si, jak jsem si před lety koupila na trhu boty za 8€. Tahala jsem je celé léto. A za rok jsem je viděla ve výloze v CCC jako novinku za několika násobek ceny.
   V dobách, kdy byla vnoučata malá, jsme jim vozili botičky pravidelně. Měli jsme obkreslená chodidla a s šablonkami jsme nakupovali.
   Dnes už na to jen vzpomínám. 😀
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 6. Alenko, ty mě napínáš, pořád čekám na krásné počasí se sluníčkem a pořád nic moc 😊 Trhy by se mi určitě líbily. Trhy, bazary a blešáky to já můžu. Moc se mi líbí ta fotka z kruhového výřezu. Měj se hezky, pá 😀😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, ono to počasí napínalo i nás. 😀 Být tam na týden, asi bych z toho byla trochu otrávená.
   Trhy mám ráda a nejen ty italské. Čas od času zajedeme do Ředhošti a nebo na burzu do Vysočan. I když tam jsme asi byli naposledy před covidem.
   Jsem ráda, že se ti líbila fotka z mostu.👍👍 Ty kruhové výřezy svádí k focení.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 7. Zajímavé čtení i počasí trochu pozlobilo. Užili jste si pobyt dle představ a o tom to je. Původní komentář se objevil dvakrát a když jsem jeden smazala, smazaly se oba ..nechápu...přeji ti hezké dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, moc děkuju za komentáře.💓 Počasí opravdu pozlobilo, ale i tak jsme si to užili.
   S komentáři je občas problém, někdy jsou duplicitní, jindy se pro změnu nezobrazují. Už jsem to rady opravila.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 8. Vždycky si to u Tebe ráda všechno prohlédnu, přečtu. Na chvíli jsem tam s vámi.
  Měj se hezky !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, moc děkuji a jsem ráda, že se ti s námi v Itálii líbilo. 💓🍀
   Měj hezké dny. 🌸

   Vymazat
 9. Alenko, Benátky mají své kouzlo, ráda se sem vracím. teď to tedy v plánu nemáme, takže děkuji za procházku. Na trhy bych se taky ráda podívala.
  Měj pěkný večer. Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš, děkuji za komentář. Benátky a Benátsko mají své kouzlo, stejně jako další místa v Itálii.
   Také zatím nemáme nic v plánu, většinou jsme si pobyt zajišťovali už v prosinci .... Pozítří jdu na vyšetření na urologii a pak teprve budeme moci něco plánovat. A nebo nebudeme?
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 10. No teda, to je krása, děkuju za italský výletění jak má být. Itálie je pro mě hned po Francii (nebo před ní) :) mým nejoblíbenějším cestovatelským místem (chystám se v zimě na pár měsíců do Sicílie), tak jsem si to moc užila. Paráda. Zdraví Vivi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vivi, moc děkuji za komentář. Itálie je moje srdcovka, z Francie toho moc neznám, byla jsem 2x v Paříži, ve Versailles, Strasbourgu a Lyonu. Na střední škole jsem se učila francouzsky a toužila se tam podívat. Povedlo se to až v roce 1990.
   Sicílie je krásná a určitě stojí za návštěvu.
   Přeji hezké dny. 🍀

   Vymazat
 11. Ještě jsem v Itálii nebyla, proto si ráda pročítám tvůj italský deník.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majko, děkuji za komentář a jsem moc ráda, že můžu prostřednictvím blogu trochu tu Itálii přiblížit.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 12. Alenko, pěkné fotky. V Itálii už jsem dlouho nebyla, tak trochu nasávám atmosféru tvým prostřednictvím. Měj pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, moc děkuji. Jsem ráda, že mohu touto formou přenést atmosféru z Itálie.
   Měj hezké dny. 🍀

   Vymazat
 13. Alenko ráda čtu Tvoje deníky z cest a trhy by se mě taky líbily, to miluju. Pozdravuju, Lenka

  OdpovědětVymazat
 14. Alenko, počasí to dost kazí. Prý v červnu v Itálii prší nejvíc ze všech měsíců. Měj se hezky. :-)

  OdpovědětVymazat

MOC DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE ❤❤❤