Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávání nových krajů a fotografování.
Před každou další cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

"Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
David Livingstone


Vítejte na mém blogu ...

úterý 18. dubna 2023

Druhé jarní intermezzo

K Vánocům jsme dostali od potomků dva poukazy na pobyty. Návštěvu Jižních Čech s ubytováním v Rožmberku jsme původně plánovali na květen. Ale jak říká můj muž, plány jsou od toho, aby se měnily. Změnit plány byla nutnost, manžela čeká operace šedého zákalu. Museli jsme jen vyčkat, až oční klinika určí datum operací (jsou dvě, nejprve jedno oko a za týden druhé) a pak teprve naplánovat pobyt. 

Vyjeli jsme v úterý ráno. Praha byla, tak jako obvykle, ucpaná a my se jí prokousávali skoro hodinu. Dálnice D1, kterou už jsme pokládali, po těch letech oprav a rozšiřování na šest pruhů, za opravenou, se znovu opravuje. Nebo ještě?  Kousek za Průhonicemi zúžení na dva pruhy, z čehož jeden byl v odstavném pruhu. Stojící kolona aut směrem do Prahy byla hrozivá. A počasí? To bylo také hrozné, protože od rána vytrvale pršelo. Dálnice D3 se opět prodloužila o nějaké úseky. Déšť vydržel až za České Budějovice a pak se asi na čtvrt hodiny trochu rozednilo a v šedé obloze se objevily modré kousíčky oblohy. Za Velešínem se znovu spustil déšť a vydrželo pršet až do Rožmberka. Hotel jsme našli bez problémů, leží v samém centru města. Rožmberk se svými zhruba 350 obyvateli je nejmenším městem Jihočeského kraje a jako celek je městskou památkovou zónou. 

Hotel disponuje třemi budovami. Ubytování bylo hezké a výhled z okna nádherný. Pod oknem byl slyšet hukot vody na jezu a já si uvědomila, že jsem Vltavu jela před padesáti lety. Sakra! To to uteklo. 


Plánů, co navštívit a kam se podívat, jsme měli hodně. Mnoho památek jsme už kdysi před spoustou let navštívili, ale proč si návštěvu nezopakovat? 

Odpoledne se počasí vybralo a my jsme se šli podívat po Rožmberku. Krásný kostel sv. Mikuláše byl zavřený. Recepční v hotelu nám sdělila, že nebývá otevřený ani v plné sezóně. Došli jsme k jezu a pokračovali podél Vltavy až do míst, kde končila cesta. 





Před padesáti lety ta šlajsna vypadala jinak.



Vrátili jsme se do hotelu a zvažovali, co podnikneme. Rozhodli jsme se, že se zajedeme podívat do kláštera ve Vyšším Brodě. Bylo zavřeno. 


Náhradní variantou byla Čertova stěna. Auto jsme zaparkovali na parkovišti, které tu v minulých dobách nebývalo. Na tom původním bylo jen bahno a rozježděné koleje od lesních strojů. Cesta byla také rozbahněná, plná pokácených kmenů a větví. Za ty větve jsem byla mnohdy vděčná, posloužily jako hatě a my díky nim neutopili boty. Bývaly doby, kdy se po kamenech a hlavně opatrně, dalo sejít až dolů k Vltavě. Dnes cestu ohraničuje zábradlí. 

Turisticky značená cesta na Čertovu stěnu
 





Borůvky budou

Když jsme se vraceli zpátky k autu, začalo opět pršet. Před sedmou hodinou jsme šli na večeři, obloha nad námi černala a když jsme vešli, spustil se lijavec a padaly kroupy. Museli jsme vyčkat, až se to přežene.


Restaurace U Martina

Večer na pokoji jsme zapnuli notebook, abychom zjistili, že se sice oficiálně 1. dubna otevírají památky, ale sem ta informace zřejmě ještě nepronikla. Vyšebrodský klášter má duben veden jako "zimní sezónu", tedy bez pravidelných prohlídek. Hrad Rožmberk, který byl za řekou, nabízí během dubna dvě prohlídky. Jednu v 11 hodin, druhou ve 13 hodin. A pak už nic.


Ve středu nás obloha překvapila azurovou modří. Původní záměr, že hrad Rožmberk navštívíme až poslední den pobytu, kdybychom do desáté hodiny měli opustit hotel, jsme změnili. Je hezky, vydáme se nahoru na hrad. 



Spolu s námi stoupaly ke hradu čtyři dámy. Docela nás to potěšilo, protože nebylo jisté, že by se pro dva návštěvníky hrad otevřel. Před hradem čekali další čtyři návštěvníci. Fotila jsem si vedlejší tzv. starý zámek s věží Jakobínkou. Celý objekt patří České poště a už na první pohled je zřejmé, že pošta jeho údržbu moc nezvládá. Celé to bylo takové zanedbané. Při čekání jsme si začali povídat s paní a její dcerou a zjistili jsme, že bydlíme ve stejném hotelu a jsme defacto sousedé. Fotila jsem "naše" okno a paní řekla, že to druhé je "jejich". Posléze jsme se domluvili, nejen že jsme všichni z Prahy, ale že dokonce bydlíme ve stejné čtvrti. Svět je opravdu malý. Jako perlička na závěr bylo to, že stejně jako my, dostaly obě dámy pobyt v Rožmberku také k Vánocům. Jediný rozdíl byl v tom, že my přijeli na tři noci a ony na dvě. Ale to už jsme se smálo všichni nahlas. Postěžovala jsem si, že mně mrzí to, že klášter ve Vyšším Brodě je zavřený. Ony se tam včera dostaly díky tomu, že přijel autobus amerických turistů a mohly se připojit ke skupině. Do kostela se však nedostaly, ten se otevírá jen na mši. Výkladu v češtině se nedočkaly, dostaly jen papír s českým textem. Doporučily nám zavolat do kláštera a budeme-li mít štěstí, podíváme se s nějakou skupinou dovnitř.

Dámy, které s námi stoupaly ke hradu, zmizely. Domnívaly se, že je tu výstava amarylek. Ale ta prý byla v Třeboni. Hradem nás provázela paní, která předtím prodávala lístky. Koupit pohlednici, nebo jiný suvenýr? Prý pouze o víkendu. Ve skupině jsme byli my čtyři z hotelu a dva mladí Němci, kteří si nesli zalaminovaný výklad na papíře.


Za vstup na Jakobínku chce pošta 180,-- Kč a
navíc je věž otevřená jen v určité hodiny.





Asi nejslavnější obyvatelka hradu - Perchta z Rožmberka, tedy Bílá paní.



Po prohlídce jsme se rozloučili. Dámy se šli podívat na nějakou vyhlídku a my se vrátili do hotelu na oběd. A po něm jsme se vydali do Českého Krumlova. Už poněkolikáté. Město má neopakovatelné kouzlo. Na prohlídku hradu jsme nešli, viděli jsme ho zevnitř už několikrát, ale prošli jsme si ho z Latránu až na konec, pak sestoupili dolů, přešli Vltavu a prošli se uličkami města. Zaregistrovali jsme, že už se sem vrací turisté, zejména asijští, kterých tu bylo veliké množství. 





















Když jsme opouštěli Český Krumlov, začalo pršet. A s malými přestávkami pak pršelo celý večer a celou noc.


Čtvrteční ráno nás uvítalo olověně šedou oblohou a deštěm. Po snídani jsme se vrátili do pokoje a zvažovali, kam se vydáme. Zkoušeli jsme telefonovat do Vyšebrodského kláštera, kam jsme se dovolali až po několika pokusech. Na čtvrtek neměli plánovanou žádnou prohlídku, na pátek jednu v angličtině. Manžel ucedil jen: "Tak prd!"  Zkusila jsem se podívat na stránky kláštera Zlatá koruna a tam jsem zjistila, že se bude otevírat veřejnosti až od 15. dubna. A my tu jsme jen do 14. dubna. Sedět v hotelu, dívat se z okna na hrad, nebo hrát na počítači nějaké hry... Karty jsme si tentokrát zapomněli vzít. Přestalo pršet, obloha však byla stále šedivá. Vzala jsem si do ruky mapu z recepce a první co mně ťuklo do očí, byla Stezka korunami stromů na Lipně. A bylo rozhodnuto. 



Cestou na Lipno opět drobně pršelo. Měla jsem připravený deštník, pro všechny případy. Pamatujeme si Lipno jako malebnou obec s přístavem, kam jezdívaly parníky z Horní Plané a s milou hospůdku nad přístavem. Jediné, co se nezměnilo, je hráz Lipenské přehrady. Z městečka je turistický rezort se spoustou nových budov a hlavně atrakcí. Zaparkovali jsme na centrálním parkovišti, zašli do infocentra se zeptat, kudy - tudy. Ceny lidové, ceny mírné. Jo, bejvávalo. Možnost jít pěšky nahoru jsme zavrhli. Obloha nevěstila nic hezkého. Lanovka na Kramolín nefungovala. Ale já stejně lanovky nemám ráda. Třetí možností byla cesta autobusem. Cena pro dva důchodce 65+ byla 1.020,-- Kč. Ale pokud se člověk zaregistruje, je možnost slevy. Proč ne? Na terminálu jsem provedla registraci a doprava nahoru a vstup na stezku byl už "jen" za 860,-- Kč. Přemýšlela jsem, kolik jsme platili na podobné stezce v Bavorském národním parku v roce 2019. Mám pocit, že to bylo mnohem levnější a že navíc máme doma ještě poukázky na slevu na vstupném na další stezky. Otázkou je, zda ještě platí? Po covidu je možné cokoliv. 

Autobus nám jel za několik minut. Byli jsme jediní dva pasažéři. Vystoupili jsme, rozhlédli se a vydali se na stezku. Byla zima, foukal vítr. Prostě bylo nevlídno. Nikam jsme nespěchali, fotila jsem okolní krajinu, vyřezávané ptáky, lemující stezku. Lipenská nádrž byla vidět jen trochu, všimla jsem si lodě, která se vydávala na vyhlídkovou plavbu. Čím více jsme stoupali nahoru, tím měně bylo vidět. V polovině stoupání nahoru začalo pršet. Stále však nad námi byla patra, která občas skýtala jakýsi úkryt před deštěm. Když jsme vystoupali na vrchol, kde se nebylo kam skrýt začaly padat ledové kroupy a bičoval nás déšť. Vrchní okruh stezky jsme v podstatě proběhli. Po sestupu o patro níž, jsme se potkali s dalšími návštěvníky, kteří na vrchol raději ani nešli. 




Pohled na Lipno byl čím dál tím horší.


Sestupovali jsme dolů a přemýšleli, zda stihneme autobus. Nestihli! Kdyby fungoval tobogan, který je součástí stezky, zvolili bychom pro sestup kovové schodiště, které je v prostředku a autobus bychom stihli. Zmoklí, vyfoukaní a zmrzlí jsme chvilku "okouněli" v prodejně suvenýrů, která slouží i jako východ ze stezky. Bylo tam sucho, teplo a příjemně. Zeptali jsme se prodavačky, zda tu nahoře funguje nějaká restaurace a ona nás poslala za budovu Horské služby. Restaurace byla samoobslužná. Já si natočila do kelímku horkou vodu, vzala si pytlík čaje a dřevěné míchátko a šla za mužem, který si dal polévku. Museli jsme se zahřát. Zpětně vím, že kdyby u čaje byla uvedena cena, asi bych si ho nedala. Těch 55.- Kč mi přišlo hodně přes čáru, navíc když jsem se obsloužila sama.  Autobus už čekal na zastávce a my byli opět jedinými pasažéry. Dolů jsme jeli jinou trasou, kolem tří sjezdovek. Na té nejvyšší byly ještě zbytky sněhu. Dole na centrálním parkovišti jsem zaregistrovala na informační tabuli teplotu. Teploměr ukazoval krásný 1°C. Došli jsme do auta, posadili se a přemýšleli, co dál. Vyhlídkovou plavbu jsme vzhledem k počasí zavrhli. 


Vydali jsme se do míst, kde jsme ještě nikdy nebyli. Ač jsme Šumavu navštívili mnohokrát a trávili tu za mého působení ve školství několikrát téměř celé prázdniny, jižní strana Lipenské přehrady byla pro nás velkou neznámou. Stále drobně pršelo a na nějaké procházky po krajině to moc nebylo. První zastávkou bylo parkoviště před Přední Výtoní, kde jsem si udělala několik fotek nejen vodní plochy, ale i březového háje s kobercem sasanek. V Přední Výtoni jsem si s deštníkem v mírném dešti obešla pozdně gotický kostel sv. Filipa a Jakuba. A co dál? Lákalo mně svézt se přívozem do Frymburka, ale to manžel zavrhl. Nevím, zda se bál o sebe, o mně, či o svého plechového miláčka. 





Vydali jsme se na Vítkův hrádek. Přehlédli jsme odbočku, dojeli na hranice s Rakouskem, kde jsme se otočili a jeli tam, kam jsme chtěli jet původně. Naštěstí to nebylo daleko. Přes Pasečnou a přírodní rezervaci Niva Horského potoka jsme dojeli do osady Sv. Tomáš. Chvilku nepršelo, obešla jsem si kapli Božího těla, která byla v roce 1990 kompletně opravena. Na informační tabuli jsem si prohlédla fotky, jak tato kaple, původně z roku 1347, vypadala po té, co jí opustila armáda. Hodně smutný pohled.



Odtud jsme začali stoupat k Vítkovu hrádku. V polovině stoupání jsme to vzdali, spustil se opět lijavec s kroupami a já si nemoudře nechala deštník v autě. Někam se skrýt? Po cestě se proti nám valila voda. Lesem jsme se zmoklí vraceli do Sv. Tomáše a v autě si zatopili. Cestou zpět, kdy chvilku nepršelo, jsme se zastavili u PR Niva Horského potoka a já udělala pár fotek. Bobry jsme neviděli, ale jejich práci ano.  Za trvalého deště jsme dojeli do hotelu a rozvěsili si oblečení, aby uschlo. Navíc jsem zjistila na internetu, že Vítkův hrádek se otevírá také až od května.




Měli jsme toho oba za celý den dost a já jen zkonstatovala, že dovolená by měla sloužit také k odpočinku. Ten se zatím moc nekonal. Po večeři jsme chvíli relaxovali a pak sledovali předpověď počasí. Nic hezkého se nechystalo. Když se setmělo, fotila jsem si, tentokrát mobilem, osvětlený hrad. Došla jsem k poznání, že mobil fotí lépe, než starý foťák, který jsem měla sebou. Ten můj oblíbený Lumix je v opravně, ale dostala jsem SMS, že už si ho mohu vyzvednout. 


V pátek ráno sněžilo. Stála jsem u okna a natáčela si padající vločky v pozadí s hradem Rožmberk. Po snídani jsme se vrátili do pokoje a balili si věci. Ještě poslední kontrola, zda jsme tu něco nenechali. Věci jsme, kličkujíc mezi sněhovými vločkami, odnesli do auta. Bunda po včerejšku pořádně neuschnula, takže jsem jí nedala do kufru, ale nesla jí přes ruku. Použila jsem jí jako ochranu před sněhem, i když jsem vypadala jako pasáček. V recepci jsme odevzdali klíče a dostali tašku s regionálními produkty. I to bylo součástí balíčku, který jsme našli pod stromečkem.

Vydali jsme se na cestu. Plán na dnešek byl hezký, ale .... Původně jsme chtěli navštívit Nové Hrady, potom zoologickou zahradu v Borovanech. Pak se v Českých Budějovicích naobědvat, nakoupit a domů. Ale plány jsou, aby..... jak říká můj muž. Uvědomila jsem si, jaká to byla klika, že muž ještě nepřezul auto na letní gumy. 



Padající sníh už netál a krajina, kterou jsme jeli se začala odívat do zimního hávu. První zastávkou bylo Dolní Dvořiště, kde jsme natankovali a potom jeli bílou krajinou, kterou zasypával sníh směrem na Kaplici. Začala jsem mít pochybnosti o tom, že bychom měli pokračovat podle plánu a zeptala se muže, zda to raději nezabalíme a nepojedeme v tomhle počasí rovnou domů. "Pojedeme na Nové Hrady, tam jsme ještě nebyli." Sníh už zůstával ležet i na silnici a auta vytvářela jen koleje. U Benešova nad Černou jsme potkali pluh. Jaro jako korálek, napadlo mně. 


Benešov nad Černou


Horní Stropnice

Dojeli jsme do Nových Hradů, zaparkovali na náměstí, nasypali peníze do parkovacího automatu a šli hledat hrad. Prohlídka měla být od 11 hodin. Vydali jsme se v mokrém sněhu pod deštníky špatným směrem, ptali se dvou lidí, kudy - tudy. Oba byli jako my, turisté. Nakonec jsme oslovili starou paní, usoudili jsme, že když si nese jídlonosič, že bude místní. Byla! Několikrát nám zopakovala, že na hradě nic není, že uvidíme jen nádvoří. Zvon na klášterní věži začal odbíjet jedenáctou. Ach jo! Hrad byl samozřejmě na úplně opačném konci. Došli jsme k němu, vešli za bránu a tam se dočetli, že pokladna se otevírá 10 minut před prohlídkou. Naštěstí si nás všimla průvodkyně, která pod stříškou na nádvoří provázela dvě mladé ženy a přišla si pro nás. Hrad je zajímavý a jeho historie je hodně podobná Rožmberku. Bohužel se v polovině hradu nesmí fotit. Vstupenky jsme si kupovali až po prohlídce hradu. Stejně jako na Rožmberku nám je prodávala průvodkyně. Zajímavostí jsme se dozvěděli spoustu. Nové Hrady v přepočtu na počet obyvatel mají nejvíce památek v naší republice. Sem se určitě ještě někdy vrátíme.







Po poledni už nesněžilo, ale intenzivně lilo. Rozbředlý sníh na chodnících klouzal a my se vraceli pod deštníky k autu. Muž si z kufru vyndal druhé boty, aby se přezul. 



Přes Trhové Sviny jsme jeli na Budějovice, které byly totálně zacpané a dojeli ke Globusu. Stále lilo. Nejprve jsme si dali pozdní oběd, po té nakoupili a potom se vydali k domovu. Chvíli nám trvalo, než jsme se prokousali na dálnici. Déšť neustával, stěrače nestíhaly. Měli jsme to štěstí, že jsme se o vyhnuli nehodě, která se musela stát chvilku po tom, co jsme projeli a která uzavřela D3 na několik hodin. Praha byla, tak jako obvykle, zasekaná. Na Jižní spojku stála fronta už z dálnice, jeli jsme centrem krokem. 


A kdybych měla vše zhodnotit? Ubytování v Rožmberku moc hezké, milá obsluha v krásné stylové hotelové restauraci, příjemný hotelový personál a navíc báječné jídlo. S památkami už je to o něco slabší. To, že se památky otevírají 1. dubna je iluze, o čemž jsme se přesvědčili. Na Rožmberku při naší návštěvě dokonce jedna paní myla okna. Prý před sezónou. A co opravdu nevyšlo, bylo počasí. Ale to bohužel nemůže nikdo ovlivnit.

Jen teď přemýšlím, zda jsem slovem "jarní" zvolila vhodný název článku. :-)




41 komentářů:

  1. Milá Alenko, tak to bylo něco, hnusné počasí a vy dva, hrdinové všedního dne, bez ohledu na počasí, jste výletovali do roztrhání těla. Já se ti přiznám že jsem tvé vyprávění hltala, všechna místa tebou popsaná jsem navštívila a některá i vícekrát, ale nikdy v takovém počasí. Přeji ti, abyste to mohli někdy napravit až bude teplo, slunečno, sucho a krásně.
    (pozn. jednou jsme s manželem a dvěma kamarádkami hodně brzy zjara byli poblíž Rožmberka ubytovaní na jednu noc vedle Vltavy v malé ledové chatce, u krbu jsme seděli střídavě zády k ohni a zabalení do dek jsme hráli karty - ráno jsme odjížděli do Krumlova a řidiče jsme si rozmrazovali, aby mohl fungovat) - stavte se v Dobré Vodě a v Žumberku, v Terčině Údolí...až tam pojedete. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, moc děkuji za milý komentář. Byli jsme na většině míst také opakovaně, novinkou pro nás byla Stezka v korunách stromů na Kramolíně, potom jižní strana Lipenské nádrže a samozřejmě Nové Hrady. Počasí nám opravdu nepřálo. O Nových Hradech a okolí jsem věděla jednak díky dceři, která tam jezdila poměrně často a také od své bývalé kolegyně. A na další nás upozornila průvodkyně na hradě.
      V hotelu bylo teplo, my zavírali v pokoji radiátor a nechávali ho zapnutý jen v koupelně. Dokážu si však tu zimu v chatce představit. 😀
      Měj hezké dny.🍀💓

      Vymazat
  2. Alenko,krásná dovolená i když počasí pozlobilo.My jsme se v těchto místech toulali s
    manželem před 27 lety.Některá místa mám nafocená i když tenkrát jsem moc nefotila.
    My jsme dostali od dětí k Vánocům pobyt v polských Krkonoších,tak doufám,že už bude
    stálejší a teplejší počasí.Jedeme v první polovině května.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, moc děkuji. Počasí jsme si bohužel vybrat nemohli. My byli na Rožmberku a ve Vyšším Brodě v "dávnověku". Naše děti tehdy byly ještě docela malé. V Českém Krumlově jsme byli naposledy v roce 2018 a tehdy jsme v podstatě utekli, protože tam bylo opravdu přelidněno.
      Budu Vám moc držet pěsti, aby v půlce května bylo hezky a vy si Krkonoše užili. ✊✊ My šli před mnoha lety z Karpacze na Sněžku.
      Druhý pobyt máme do Tater, plánujeme tam jet v září.
      Měj hezké dny. 💓🍀

      Vymazat
  3. Přes nepřející počasí krásný výlet. Zámek Rožmberk jsme před časem v rámci cesty po jižních Čechách také navštívili, v Českém Krumlově jsme byli snad 4krát, ale Čertova stěna je pro mě novinkou a vyhlídka ze skalní plošiny je nádherná. A další obce (Vyšší Brod např.) také neznám a vidím, že jsme o dost přišli.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Miloši, moc děkuji. Pokud se Vám poštěstí znovu do těchto končin zavítat, určitě navštivte cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Návštěva rozhodně stojí za to. Dodnes vzpomínám na náš vstup do kostela, odkud z kůru zpívala nádherně dívčina, která studovala hudbu a měla to jako prázdninovou brigádu. Je to místo, kudy opravdu kráčely dějiny. V kostele jsou pochováni významní Rožmberkové.
      O to víc mně mrzí, že jsme se tam letos nedostali.
      Měj hezké jarní dny.

      Vymazat
  4. Aleno, tak na to, že vám nevyšlo počasí, jste toho zvládli docela dost. Já v Rožmberku byla někdy před 35 lety :), takže bych si ho klidně zopákla.V Nových Hradech jsme byli s manželem asi před 25 lety, bydleli jsme v Terčině údolí a procourali celé okolí, ale na hradě jsme nebyli, myslím, že tehdy nebyl otevřený.
    Nám se mizerné počasí i zavřené památky na dovolené občas stávají - jezdíme mimo sezónu, takže se asi ani není co divit (zase se vyhneme davům turistů).
    Měj se fajn

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stáni, počasí nám opravdu tentokrát nepřálo, ale i tak jsme si pobyt užili. Na Rožmberku jsme byli opravdu hodně dávno, Nedokážu to dopočítat. Nové Hrady a okolí - tam nás bohužel počasí opravdu zradilo. O Terčině údolí vím díky dceři a bývalé kolegyni. Obě o něm hovořily moc hezky.
      Původní plán byl jet až v květnu, ale museli jsme se přizpůsobit manželově operaci. Poukaz na pobyt platil pouze do konce května.
      Měj hezké jarní dny. 🍀💓

      Vymazat
  5. Alenko, děkuji za reportáž z jihu! Krásná místa, šílené počasí a trochu selhal lidský faktor. Kolikrát se mi už stalo, že podle webu mám být památka otevřená, dojedeš tam a narazíš na zamčené dveře...
    Na Rožmberk mám moc hezké vzpomínky, i když jsou už docela staré. je čas si je oživit.
    Měj příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, moc děkuji. Místa jsou to opravdu krásná a rozhodně stojí si zopakovat návštěvu. Počasí nám opravdu nepřálo.
      Už se nám také několikrát stalo, že památka, která měla být otevřená, byla zavřená. Naposledy Přimda. Ale takových jako my, tam bylo víc.
      Staré vzpomínky je občas dobré oživit.
      Měj hezké jarní dny.💓🍀

      Vymazat
  6. Alenko, počasí teda nic moc, ale i přesto jste viděli pěkná místa. Ráda vzpomínám na naši covidovou dovolenou 2020 na jihu Čech. Rožmberk, Krumlov, Lipno i Vyšší Brod jsme absolvovali a rádi na výlety vzpomínáme.
    Tak snad už KONEČNĚ to jaro začne a užijeme si po té dešťové a sněhové nadílce i trochu sluníčka. Zdravím z Moravy. Jitka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, počasí bylo bohužel proti nám a tak trochu taky Památkový ústav. Nicméně, viděli a navštívili jsme toho docela dost a rozhodně budeme na pobyt vzpomínat hezky. Přeci jen naše paměť je milosrdná a to ošklivé potlačí.
      Pevně doufám, že už se jaro konečně dostaví, je načase, aby bylo hezky. Dnes se sluníčko snaží, ale teplo ještě není.
      Měj hezké dny.💓🍀

      Vymazat
  7. Milá Signoro, tak jsem si krásně zavzpomínala na dobu kdy jsme tam byli, a že je to už pěkných pár let. Na Jakobínce jsme nebyli a Stezka v korunách stromů na Lipně také ještě nebyla. Jen škoda, že počasí vám ani trošičku nepřálo, to by byly lepší vzpomínky. Jinak to bylo príma. Zdraví Iwka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Iwko, děkuji za komentář a jsem ráda, že se můj článek stal připomínkou návštěvy těchto míst. Stezka v korunách stromů je na Lipně od roku 2012, takže je to v podstatě novinka. Počasí nám nepřálo, ale i tak jsme se tam měli dobře a věřím, že budeme v dobrém vzpomínat.💓🍀
      Přeji hezké jarní dny.

      Vymazat
  8. Byla jsem jen v Č. Krumlově, takže jsem si ráda prohlédla fotky a pročetla vše, co jsi napsala. Jo,jo - větru, dešti neporučíš.
    Ale navštívili jste toho hodně i tak.
    Měj se hezky!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, Český Krumlov je klenot, který opravdu stojí za návštěvu a to opakovanou.
      Počasí opravdu neporučím, ale i přes tu nepřízeň jsme toho navštívili dost.
      Měj hezké jarní dny.💓🍀

      Vymazat
  9. Skvělé jste si dárek užili,ní když počasí vám moc nepřálo. Skoro všechna místa jsme také navštívili. Ve Vyšším Brodě jsme byli ubytováni, ale klášter jsme také nenavštívili. Kolem hradu Rožmberk jsme jen projeli autobusem. Manželovi přeji, ať mu operace dobře dopadnou.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Majko, opravdu jsme si dárek užili, i přes nepřízeň počasí. My v klášteře byli, ale už je to opravdu hodně dávno. Chtěla jsem si návštěvu zopakovat, bohužel do nevyšlo.
      Za manžela moc děkuju, na první operaci jde zítra.
      Měj hezké jarní dny💓🍀

      Vymazat
  10. Alenko, obdivuji vás, hlavně tvého muže, že jste toho i přes hnusné počasí tolik zvládli. Ten můj už by balil a nejspíš bychom jeli domů. Škoda, že jste nemohli nahlédnout všude tam, kam jste měli namířeno, ale i přesto klobouk dolů 😀 Třeba někdy příště, zdravím 😉😊

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, děkuji za obdiv. Ten poslední den jsem to byla já, kdo to chtěl "odpískat". Můj muž je docela odolný. 😀
      Trochu mě mrzelo a nemile překvapilo, že spousta památek má v dubnu ještě zimní sezónu, ale naštěstí jsme to vyřešili a navštívili jiná místa. Třeba se tam ještě někdy v budoucnu vypravíme.
      Měj hezké dny. 💓🍀

      Vymazat
  11. Alenko tak to byla pořádná várka navštívených míst. Před lety jsme byli ubytovaní v Soběslavi a také některá z těchto míst navštívili. Jen na Stezce korunami stromů u Lipna nám začalo pršet a v Českém Krumlově bylo tolik lidí, že nás dav tlačil dopředu a to já zrovna nemusím. Na zámecké věži si mladá asi číňanka sedla na zábradlí a fotila si tam selfie...Krve by se ve mně nedořezal...kdyby se zvrhla a spadla dolů...Navíc se tam nedá jít dokola, ale do půlky a musíš se vracet, tak že ona neskutečně riskovala. Je to krásný kraj, ale my jsme měli jen týden a hodně jsme chodili pěšky, tak že jsme si tam pobytu s rodinou užívali i jinak. Děkuji za krásnou podívanou a přeji Ti příjemné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, moc děkuju. 💓🍀 Je to krásný kout naší země a my se tam moc rádi vracíme. V roce 1982 jsme začali jezdit do Horní Vltavice a jezdili tam pak rok co rok. A když jsem dělala ve škole, trávili jsme tam téměř celé prázdniny. Máme procestovanou a prochozenou Šumavu velmi důkladně a do těchto míst jsme podnikali výlety. Stezka je otevřená teprve od roku 2012 a Lipno jako celek už působí spíš jako atrakce. Holt časy se mění. V Krumlově jsme byli v roce 2018 a utekli jsme odtamtud. Měli jsme sebou malá vnoučata, Bětce byly 4 roky. A než by jí tam někdo ušlapal, tak jsem se raději otočili a pryč. Souhlasím s tebou, že mnozí lidé při focení selfie hodně riskují. Vůbec si neuvědomují, že se jim něco může stát a že také mohou způsobit trauma těm, kteří jsou okolo.
      Měj hezké jarní dny, snad se počasí už umoudří.💓🍀

      Vymazat
  12. Urcite to stalo za to..Ono to nikdy nevyjde tsk, jsk si to clovek naplanuje..Pekne fotky zsujaly trebs ty obloujy v Krumlove

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Honzo, určitě to stálo za to. I když to počasí nám opravdu nepřálo.

      Vymazat
  13. Ali, musím poděkovat za reportáž, kterou jsem si nechala na dobu, až tomu mohu věnovat více času. Četla jsem pozorně, protože jsme si v 1. polovině května zajistili pobyt v hotelu v Olomouci. No, takové počasí, jako jste měli vy, vám "nezávidím" a doufám, že v květnu už máme naději na lepší. Pokud člověk někam jede, počasí je mnohdy rozhodující. Škoda, že jste nemohli vzít pozdější termín, aspoň ten sníh by vás minul, tedy doufám. ☺ V Rožmberku jsem nikdy nebyla, i když na Šumavu občas zajedeme. Prokázali jste odolnost cestovatelů, které "pár kapek" 😃 nezastaví, druhý by seděl na hotelu, ale vy jste vyrazili do terénu a už to Lipno byl výkon skauta. Nějak se to táhne, už před Velikonocemi to začalo a dnes u nás celý den prší, tak vám přeji, aby příští pobyt vám to vynahradil. Ještě jednou si projdu fotky, Krumlov znám, byli jsme i na návštěvnickém okruhu.
    Vydržať a manželovi přeji, aby mu ty oči udělali k plné spokojenosti. 🥺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hani, moc děkuju za milý komentář. 🍀💓 Pozdější termín byl v plánu, ale museli jsme se přizpůsobit manželově operaci šedého zákalu. Po ní má nařízený klid, kdy by neměl celý měsíc nic dělat. Takže tohle byla jediná varianta. Já se schválně dívala na loňské fotky z tohoto období a ejhle - ono bylo hezky. Takže máme rekreaci za sebou a na to ohavné počasí určitě brzy zapomeneme.
      Budu moc držet pěsti, aby v první půlce května bylo hezké počasí a vy si mohli Olomouc užít.
      A manžel? Má odoperované jedno oko a já jsem na nervy. On je tip, který nevydrží nic nedělat a podle toho se chová. Už nevím, co vymyslet, aby zůstal chvilku v klidu. Budu doufat, že ten následující měsíc vydržím a nezanechá to na mně trvalé následky. 😀
      Hani, měj hezké dny. 💓🍀

      Vymazat
    2. Ali, jsem právě dva roky po operaci očí a možná manžel nebude muset nosit brýle. Záleží na tom, jaké čočky mu tam dají. Já jsem si čočky zaplatila a zatím jsem bez brýlí. Pár dní po operaci bývá "mlha", to je normální, musí se kapat jejich kapky, ale to odezní. Hlavně mi zdůrazňovali - nepředklánět se a nic těžkého nezvedat. Přeji, abyste to oba dobře zvládli a pevné nervy jako bonus. 👍 🍀 Uvidíš, jak si to vidění pak bude pochvalovat. ☺

      Vymazat
    3. Hani, moc děkuji. 💓🍀 Brýle mu asi zůstanou, nosí je od dětství a je mu sedmdesát let. Dnes byl na kontrole a po sundání obvazu říká, že vidí dobře. Počítal s tím, že to nebude ostré vidění. Hlídám, aby byl na sebe opatrný, při jeho činorodosti je to náročné. Dnes se cítím docela unavená. Kapu mu do očí a pečuji o jeho blaho. 😀

      Vymazat
  14. Alenko, i když jste neměli pohodové počasí, stejně jste navštívili krásná místa a máte plno zážitků. Držím manželovi palce, ať vše dobře dopadne. Měj pohodové dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti , počasí nám opravdu nepřálo, ale pobyt na jihu jsme si užili a navštívili spoustu míst.
      Za manžela moc děkuji, doufám, že bude vše v pořádku.
      Měj hezké jarní dny. 🍀💓

      Vymazat
  15. Alenko, krásně jste si váš dárek užili i když z menšími problémy. Moc ráda jsem se s tebou podívala na místa, které mám moc ráda a mám na ně i hezké vzpomínky. Přeji ti krásné jarní dny. Ivana

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ivo, moc děkuji a jsem ráda, že jsi se s námi mohla podívat do míst, která máš ráda. My se také rádi vracíme. Bohužel tentokrát nám moc nepřálo počasí, ale to neovlivníme.
      Měj hezké dny. 💓🍀

      Vymazat
  16. Krásné výletování i fotky, tedy až na to počasí, užili jste si z něj od všeho trochu :D.
    Český Krumlov je moje srdcovka, mám to tam moc ráda.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jani, moc děkuji. To počasí se opravdu nepovedlo, ale i přes to jsme si to náramně užili.
      Mám také několik srdcovek a Český Krumlov k nim patří.
      Měj hezké jarní dny. 🍀🌞

      Vymazat
  17. Krásný výlet i fotky. Je pravda, že jaro o sobě dalo vědět zatím jen párkrát - já mám ráda sluníčko a teplo, takže to teplo netrpělivě vyhlížím. 🙂

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nikolko, moc děkuju. 🍀 Výlet to byl hezký, až na to počasí, které se moc nevyvedlo. Ale je na co vzpomínat.
      Sluníčko mám také ráda, včera krásně hřálo, udělala jsem docela dost práce na zahradě, ale dnes s přestávkami prší.
      Měj hezké jarní dny🌞🌷

      Vymazat
  18. Ahoj Alenko, zdravím. Hezky jste si to užili, na většině míst jsem také byla a ráda jsem si je s Tebou připomněla. Počasí si člověk nevybere, my se vrátili z Karlových Varů a já tam celou dobu nosila rukavice, šálu, čepici:o ). Měj se dobře, Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, moc děkuji. Užili jsme si to a jsem moc ráda, že jsem Ti mohla připomenout místa, kde jsi byla.
      Doufám, že jste si, i přes nepřízeň počasí, pobyt v Karlových Varech užili.
      Počasí je letos opravdu jako na houpačce. Jeden hezký den střídají ty ošklivé a prý se to moc nemá vylepšit ani v květnu. Já už vyprala zimní bundy a čepice, ale nechala jsem si ještě prošívanou vestu. Včera se mi náramně hodila.
      Měj hezké dny.🍀🌷

      Vymazat
  19. Alenko, krásná reportáž i přes nepřízeň počasí jste toho viděli hodně . Takový dárek od dětí potěší! Ohřejete se v Itálii , slibují ještě větší teplo než vloni 🌞
    Prozatím je celkem slušné jaro, kolem 20 stupňů .

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Růženko, moc děkuji za komentář. Počasí nám tentokrát opravdu nepřálo, ale i přes tu nepřízeň jsme toho zvládli hodně. Ještě máme jeden poukaz do Tater, ale máme to naplánované na září. Už jsme ve věku, kdy v podstatě všechno máme a dárek v podobě zážitku nás potěší pokaždé.
      U nás je stále chladno. Výjimkou byla sobota, kdy bylo téměř 20°C, ale jaro v pravém slova smyslu, si představuji trochu jinak.
      Už se těším, jak si své staré kosti v Itálii ohřeji.😀
      Měj hezké jarní dny. 🌷🍀

      Vymazat
  20. Krumlov trochu znám, rád jsem si ho v paměti osvěžil těmito hezkými fotkami. Zdravím!

    OdpovědětVymazat

MOC DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE ❤❤❤