Po pauze přicházím s dalším pokračováním deníku z našeho posledního pobytu v Itálii.
Středa 12. června 2019
Už zase! Opět straším ráno. Že by se opět dostavila cestovní horečka? Nevím. Spíš se vracím ke svému normálu, kdy se budím s prvními slunečními paprsky. Každopádně jsem byla vzhůru už před čtvrtou hodinou. Došla jsem si na záchod, napila se a znovu zalezla do ložnice. Kupodivu se mi ještě podařilo na chvíli usnout. Napodruhé jsem vstávala ve čtvrt na šest.
Po ranní hygieně jsem si chvíli četla v průvodci Benátkami, pak pokračovala v rozečtené knize a nakonec jsem si sedla s deníkem, kam jsem zaznamenala předchozí den. Uvařila jsem si čaj, do druhého hrnku připravila kávu a cukr. Muž měl nastavené buzení na třičtvrtě na sedm.
Stále jsem přemýšlela, co si obléknout na sebe. Podle jedné předpovědi by mělo být 22°C, podle té druhé 28°C. A teď babo raď! A nebo si s tím poraď. Nakonec jsem si oblékla bavlněnou halenu s tříčtvrtečním rukávem a do batohu jsem si dala bílé tričko.
Vyjeli jsme před osmou a udělali stejnou chybu jako v pondělí. Přehlédli jsme odbočku a znovu najeli na Sottomarinu. „Pamatuješ si, kudy jsme jeli v pondělí?“, zeptal se muž. „Snad ano“. Pokračovali jsme tedy dál a dojeli autobus, díky kterému jsme si nevšimli další značky. Před námi byla cedule a na ní šipka „Porto“. K přístavu jsme dojeli, ale ne k tomu, odkud vyplouvají lodě. Kotvily tu krásné plachetnice a kolem byly pláže. Ten „náš“ přístav byl odtud vidět. Takže zpět. Vrátili jsme se kus zpátky, odbočili na tu správnou ulici. Autobus, za kterým jsme jeli kus cesty, stál u chodníku a z něj vystupovala spousta lidí, kteří mířili do přístavu. Muž zastavil před přechodem, já mu dala peníze s tím, že jdu koupit lodní lístky a počkám před lodí. Muž dorazil za chvilku a my vystoupali na horní palubu. Bylo tu už hodně lidí, ale místo k sezení jsme našli. Vedle nás seděly dvě Italky, ostatní byli Němci z autobusu, za kterým jsme chvíli jeli a z dalšího, který už byl na parkovišti.
Díky tomu, že jsem foťák uvedla do stavu, kdy fotil, zdokumentovala jsem si další ostrovy a ostrůvky, ležící v laguně. Nedaleko ostrova San Giorgio naše loď téměř zastavila. Muselo se čekat, až bude volné místo v přístavu San Marco. Kolem nás proplouvaly velké i malé lodě, vaporetta a další plavidla. Byli jsme jak na rozbouřeném moři. Postupně jsme se přibližovali k molu. Loď se stále houpala a k pevnině už to byl jen kousek. Konečně! Lidé začali vstávat ze sedadel, sestupovat na dolní palubu a po můstku postupovali na pevninu. My si ještě došli na lodi na záchod, pamatovala jsem si, že v Benátkách je tohle trochu problém.
Byly jsme tu kdysi s dcerou na dámské jízdě, kdy jsme se sem plavily z Punta Sabbioni, ležícího na pevnině. Dceři tehdy nebylo nejlépe. Trpí mořskou nemocí a i na takhle krátkou vzdálenost to na ní působilo. Já se v mládí věnovala jachtingu, takže houpání lodi se mnou nic nedělá. Konečně jsme byli na přístavním molu. Těšila jsem se, až manželovi ukážu místa, kde jsme s dcerou byly a která mě oslovila.
Benátská laguna byla vytvořena v osmém století př.n.l. Vzhledem k bohatství přírodních zdrojů byla už v této době osídlena. Primitivní chýše na dřevěných pilotách skýtaly domov kmenu Venetů. Před příchodem Římanů se zdejší populace věnovala převážně rybolovu a výrobě soli. Současně s tím se zde rozvíjela i námořní doprava a byly tu i počátky obchodní činnosti. Vznikaly první osady, které obchodovaly nejen se střední, ale i severní Evropou. Po příchodu Římanů začaly být budovány přístavy a vznikaly první základy města na laguně, které původně sloužilo jen jako rekreační oblast pro horní vrstvy obyvatel. Výjimečnost polohy dala vzniknout bohatému městu, které se dále rozvíjelo, byla budována další obydlí, kdy se na ostrovy přesouvalo obyvatelstvo z pevniny, hledající útočiště před barbarskými invazemi, zejména Hunů a Langobardů. Už roku 421 byl vysvěcen první kostel v oblasti Riva Alta (dnes Rialto).
Po rozpadu Římské říše se začala utvářet Benátská republika, která se skládala nejen z ostrovů v laguně, ale i z velkých měst na pobřeží Jadranu. Už roku 697 se v Eraklee setkali tribuni, šlechtici a biskupové a byl zde zvolen první dóže. Hlavním městem se stala Eraclea, pozdějí jí bylo Metamauco. Na setkání byly schváleny první zákony a také definovány hranice Benátské republiky. Stále však celá tato oblast spadala pod excharchát v Ravenně, což byl správní obvod Byzantské říše. Roku 821, kdy se Frankové pokusili o invazi, bylo hlavní město přesunuto na bezpečnější místo a tím bylo Rialto. Blízkost Franské říše a privilegovaný vztah s byzantským východem daly vzniknout jednomu z hlavních přístavů mezi západem a východem. Výsledkem byl dynamický rozvoj, narůstající bohatství a posílení moci. Benátky se staly patricijskou republikou s velkým významem obchodním ale i politickým a vojenským. Aktivně se účastnily organizace křížových výprav, úspěšně soupeřily s dalšími velmocemi jako byl Janov či Pisa. Díky nadvládě nad mořem se Benátky staly zcela nezávislou námořní republikou.
Od této doby se také lev ze San Marco objevuje v námořních insigniích italské vlajky. Dóže, který stál v čele vlády, to pokaždé neměl lehké. Někteří byli přinuceni vzdát se svého úřadu, protože je občané považovali za příliš dychtivé po moci. Další z dóžat byli dokonce zabiti, jiní oslepeni. Za vlády římského císaře Frederika I. byla roku 1177 podepsána tzv. Clodiánská smlouva, která nadřadila Benátky nad ostatní města republiky. Mezi roky 1379 – 1380 vyvrcholily spory o nadvládu nad moři mezi Benátkami a Janovem. Nešlo jen o námořní bitvy, Janované zaútočili i z pevniny. Benátské loďstvo Janovany porazilo a Benátčané posílili nejen svůj vliv ve Středomoří, ale i ve vnitrozemí. Pod nadvládou Benátek bylo v této době nejen pobřeží Jaderského moře, ale i Dalmácie, Istrie a mnoho ostrovů v Egejském moři, jako např. Kréta, Kypr, Korfu.
Největšího rozmachu se město dočkalo ve středověku, kdy se stalo centrem výtvarného umění, zejména malby a architektury. Ze slavných umělců zde působili Giorgone či Tizian a později Tintoretto. V oblasti architektury vzniká tzv. benátská gotika, což je kombinace byzantské, islámské a gotické architektury. V šestnáctém století došlo k mírnému úpadku v jednak v souvislosti s narůstající osmanskou mocí a současně s objevením nových plavebních cest kolem Afriky. Kultura se však rozvíjet neopřestávala a Benátky stále patřily k městům, kde byl hlavní důraz kladen na umění, architekturu a literaturu. Nebývalého rozmachu dosáhlo benátské divadlo a také opera. Bylo zde 16 divadel. Po více než 1000 letech nezávislosti byl poslední benátský dóže Ludovico Manin 12. května 1797 donucen Napoleonem vzdát se svého úřadu a vyhlásit Prozatímní vládu města Benátky. Ještě téhož roku 17. října došlo k uzavření mírové smlouvy mezi Francií a Rakouskem. Benátky se staly provincií Habsburské říše. Roku 1805 po bitvě u Slavkova se na základě Presburského míru vrátily pod francouzskou nadvládu a po Napoleonově pádu v roce 1815 znovu patřily Rakousku a to až do sjednocení Itálie, kdy se staly součástí Italského království. V roce 1915 vstoupila Itálie do první světové války. Ve snaze ochránit Benátky a jejich námořní základnu se italská armáda usadila na Piavě a odrazila dva rakousko-uherské útoky. Přesto letecké útoky Rakousko-uherské armády způsobily městu škody. V roce 1933 byl postaven silniční most mezi Benátkami a pevninou, vedle již existujícího železničního mostu z let 1841 – 1846, který je dlouhý 3601 metrů. Došlo tak k propojení s Mestre a Margherou. Tato dvě místa byla během druhé světové války opakovaně bombardována a utrpěla obrovské škody. Po druhé světové válce došlo k obrovskému stavebnímu boomu na benátské pevnině. Přicházeli sem obyvatelé jak z pevniny, tak i z historického centra města. Dnešní návštěvníci navštěvují v podstatě jen tuto část, ve které jsou soustředěny všechny památky.
Od roku 1987 jsou Benátky spolu s Benátskou lagunou zapsány na listinu světového dědictví UNESCO.
A ještě několik zajímavostí: Současné Benátky mají 260 tisíc obyvatel. Ostrovy, oddělené hustou sítí kanálů, na kterých leží historické centrum Benátek, jsou vzdáleny čtyři kilometry od pobřeží a dva od otevřeného moře. Původní počet ostrovů byl mnohem vyšší, ale kvůli zavezení 160 kanálů hlínou se jejich počet ztenčil na 118. Historická část města je rozdělena na „sestieri“, čili šestiny: Cannaregio, San Marco, Castello, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce. Canal Grande, který rozděluje město na dvě části, je dlouhý 3800 metrů a jeho šířka se pohybuje mezi 30 až 70 metry. Překlenují ho čtyři mosty: Ponte dell'Accademia, Ponte di Rialto, Ponte degli Scalzi a Ponte della Constituzione. Ústí do něj 45 říček, které jsou všechny splavné malými loděmi a gondolami.
Davy turistů se hrnuly směrem k náměstí San Marco. Zastavili jsme se s mužem na Ponte della Paglia, odkud je jedinečný pohled na Ponte dei Sospiri, tedy Most vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s vězením. Jméno tomuto mostu prý dali odsouzení, cestou z Dóžecího paláce.
Pokračovali jsme na náměstí Svatého Marka a vystáli si frontu do stejnojmenné baziliky. Těsně před vstupem byl muž zastaven ochrankou. Měl na zádech batoh. Musel s ním odejít do nedaleké úschovny zavazadel. Takže jsem čekala a všímala si, že není zdaleka jediný, koho nepustili. Zastavovali také ženy, které měly odhalená ramena. Těm půjčovali jakýsi přehoz z netkané textilie. S podobnými přehozy jsem se setkala i v bazilice Santa Maria Novella ve Florencii. Z jiných kostelů bez pardónu vyhazovali. I já sama jsem to zažila v Apulii, když jsem se v tílku snažila dostat dovniř. Od té doby, jsa poučena, navštěvuji církevní památky v triku s rukávem, nebo si přes ramena vážu plážový šátek. Když se muž vrátil bez batohu, pokračovali jsme dovnitř. Nesmí se tu fotit, ale spousta návštěvníků tento zákaz porušovala. A to to bych nesměla být já, abych se také nepřipojila. Fotila jsem i v Sixtinské kapli ve Vatikánu, kde to kustodi opravdu důsledně hlídali. Mých 164 cm výšky je v těchto případech výhodou. Na věž San Marco se nám nechtělo, fronta před ní byla nekonečná a byla by škoda věnovat čas čekáním a nevidět další poklady, které toto město nabízí.
Procházeli jsme uličkami, po mostech překračovali kanály. Navštívili jsme i několik kostelů. Na jednom malém náměstíčku jsme si dali tu pravou italskou kávu, v nedaleké trafice koupili pohledy, napsali je, ofrankovali a hodili do kaslíku. Nikdy nepřišly!
Přes most Ponte dell'Accademia, který je jedním ze čtyř mostů přes Canale Grande, jsem přešli na druhý břeh. Horko bylo stále větší a je se ve své tyrkysové haleně už dost potila. Ale kde se převléknout? Všude davy turistů. Muž navrhoval, že se mohu převléknout kdekoliv, mám prý slušivé prádlo a navíc na pláži se také svlékám do plavek. Nějak se mi do toho nechtělo. Pak jsem objevila úzkou uličku a tam jsem si vzala bílé tričko. Bylo to příjemné, sice bylo z batohu poněkud zmuchlané, ale … muž naznal, že tu stejně nepotkám žádného známého a pokud bude někdo pomlouvat babu ve zmuchlaném triku, že mi to může být jedno.
Došli jsme k našemu dalšímu cíli a tím byla bazilika Santa Maria della Salute. Většinou se jí říká jen Salute. Tady se bez problémů fotit smělo, ale pouze bez blesku .Cestou zpět jsme se zastavili v Muzeu Peggy Gugenheim, které je věnováno modernímu umění. V jednom obchůdku jsme si za 2 € koupili malou půllitrovou colu. Čaj, který jsme měli sebou pomalu docházel a jeho teplota už moc neosvěžila.
Vrátili jsme se na most Ponte dell'Accademia a rozpálenými uličkami, kolem několika kostelů, kde jsme hledali chládek, jsme pokračovali k nejslavnějšímu mostu, kterým je Ponte di Rialto. Davy lidí proudící nahoru a dolů nebraly konce. Chvilku jsme postáli ve stínu, dívali se na Canale Grande, já si fotila holuba, který pózoval turistům. Odtud jsme se vydali zpět směrem k San Marco.
Piazza San Marco v odpoledním slunci.
Loď už se houpala ve vlnách laguny a čekala, až se uvolní místo a bude moci přistát u mola. Nalodili jsme se půl hodiny před odplutím. A jak rádi jsme si sedli. Zkonstatovali jsme, že nás slušně bolí nohy. Muž má ve svém mobilu nainstalovaný krokoměr. Sdělil mi, že jsme nacourali v tom horku něco přes 12 km. Loď se pomalu zaplňovala a pak se vydala k plavbě zpět. Tak už jen pár posledních fotek z paluby. Pohled na Benátky a „Arrivederci Venezia“.
Cestou zpět jsem opět fotila ostrovy a ostrůvky. Pellestrina se koupala v odpoledním slunci a její domky byly ještě barevnější, než ráno.
Udělala jsem rychlou večeři, pak jsme si dali sprchu a v půl desáté zalehli. Zmožení, ale šťastní, hlavně já, protože jsem se mohla vrátit a hlavně ukázat kousek tohoto nádherného města mužovi. Došla jsme k poznatku, že před těmi lety tu tolik lidí rozhodně nebylo. Není divu, že se Benátky chystají omezit počty turistů.
Pokračování příště.
V dnešním studeném dni jsem se ráda prošla letními Benátkami :)
OdpovědětVymazatHezký den
Stáni, je mi potěšením provést tě letními Benátkami. 🍀
VymazatMěj hezké dny.
Co napsat ? Nádhera !!! M.
OdpovědětVymazatMaruško, moc děkuji. 🍀
VymazatV Benátkách jsem byl 3krát a při druhé návštěvě jsem odvážně objednal hotel přímo na nám. sv. Marka, měl být zastrčený v rohu a jen 2*, ale poloha vše vyvažovala. Jenže několik dnů před příletem jsme dostali informaci, že hotel se zavírá, protože si vyžaduje urgentní opravu. A dostali jsme možnost si za stejnou cenu zvolit 3* hotel na ostrově Lido. Dost neradi jsme na to přistoupili, protože to vždy znamenalo 20 min přeplavby na nám sv. Marca, ale zase jsme poznali něco nového. V té bazilice jsme ale nebyli. Italové a také Španělé až na výjimky fotografování zakazují. A jednou z výjimek v Benátkách je Peggy Guggenheim Collection - galerie moderního umění.
OdpovědětVymazatTu edici The Golden Book z nakladatelství Bonechi ve Florencii mám velmi rád a kupuju tyto průvodce všude, kde jsou k mání. Mám jich nejméně 20, i odtud.
Miloši, věřím tomu, že bydlet v samém srdci Benátek by musel být úžasný zážitek. Na druhou stranu jste poznali i Lido, kam většinou návštěvníci Benátek zavítají jen při příležitosti filmového festivalu.
VymazatS focením v kostelech je to různé, někde je to povoleno, ale je zakázáno používat blesk. V těch nejslavnějších památkách je to v Itálii zakázáno. Kupříkladu v Londýně se v některých chrámech smí fotit interiéry, ovšem bez oltářů. Kdysi mě to překvapilo.
Galerií Peggy Guggenheim jsme jen prošli, moderní umění mě nijak zvlášť neoslovuje. Miluju staré mistry.
Zlaté knihy, vydávané Bonechi, si kupuji také. Pokud nejsou v české verzi, kupuji si je i v italštině. Mám jich také slušnou sbírku. 😊
Alenko, budu muset pořádně prostudovat.
OdpovědětVymazatKdyž jsem tam byla podruhé, bydleli jsme kousek na jih od Benátek ( asi Rosolina Mare )a hned první noc, kolem 4té ráno, jsme zažili zemětřesení, to byl zážitek.Ale podobně jsme byli vystrašení ze zemětřesení i na Brači.
Díky, že sis dala s fotkami a článkem práci. Jiřina z N.
Jiřinko, my byli v Rosolina Mare ubytováni a odtud jsme podnikali naše výlety. O to víc mě mrzí, že jsme to museli loni zrušit. V plánu jsme toho měli spoustu, Covid byl jiného názoru.
VymazatZemětřesení jsem v Itálii naštěstí nezažila. Za ty roky, které tam jezdíme, jsem viděla soptit Etnu, byl to zvláštní pocit, zem se na Sicílii lehce třásla a ozývaly se duté rány. A Brač? Byla to naše poslední chorvatská dovolená, kdy jsme předtím jezdili několik let na Hvar. Byli jsme na jižní straně ostrova u Bolu, kde je slavný mys Zlatni rat. Už v prvním týdnu začal Hvar hořet. Byl to každovečerní smutný pohled. Z moře jsme lezli jako kominíáci, bylo plné ohořelého dřeva a jehličí, které vlny přinášely přes Hvarský kanál. A pak nám začalo hořet nad chalupou. Pro astmatika nic moc. Následující rok jsme jeli do Itálie.
Děkuji za komentář a ano, dalo mi to tentokrát víc práce. 😊
Měj hezké dny
Milá Alenko,
OdpovědětVymazatViva l'Italia! Konečně pokračování!
Dala bych si teď italskou zmrzlinu... Nebo aspoň nějakou zmrzlinu... :-)
Opravím, nejedná se o dopisy: Jedná se o benátský Ústav věd, LITERATURY a umění (lettera může znamenat kromě dopisy i právě literatura nebo písemnictví).
Dorko, moc děkuji za opravu mého překladu. 💓🍀 Náš jazyk je oproti dalším velice květnatý, kdy pro jeden italský (či jiný) výraz, je u nás několik významů. 😊
VymazatS pokračováním jsem si dala načas, navíc bylo poněkud pracnější, kdy jsem se víc soustředila na data, než na slovíčka.🤣
Zmrzlinu, zejména tu italskou, bych si dala hned.
Měj hezké dny.
Milá Alenko,
Vymazathlavně, že opravuji - ale uvedla jsem to tu sama chybně v singuláru (lettera, dopis, písmeno)! Správně, jak je i v tvém textu, LETTERE (tedy plurál): znamená dopisy, literatura nebo písemnictví. :-D
Já ti přeju, Alenko, hlavně zdravé dny. :-)
Milá Dorko, ještě jednou moc děkuji za upřesnění. 🍀💓
VymazatPřeji ti také klidné a hlavně zdravé dny.
Nikdy jsem v Itálii a Benátkách nebyla a tak jsem ráda, že jsem se tam mohla díky Tvým fotografiím podívat.
OdpovědětVymazatNevím, jestli bych dala davy turistů, ale jinak nádhera.
Růženko, jsem ráda, že jsem tě tímto krásným městem mohla provést. 🍀
VymazatDavy turistů byly u těch nejznámějších míst, jako je Piazza San Marco, Rialto, Salute. V uličce, kde jsem si převlékala tričko, nikdo kromě nás nebyl. 😊 Podobně, plné turistů, je to na spoustě míst.
Měj hezké dny.
Docela dlouhá procházka Alenko, ale kdo by nechtěl toho poznat co nejvíce. Díky za krásné foto a průvodní slovo. ☺
OdpovědětVymazatMarti, moc děkuji. 🍀 Procházka to byla dlouhá, ale byli jsme limitování časem, kdy naše loď odplouvala zpátky do Chioggie. Těch 12 km bylo jen po dvou částech Benátek. Chtělo by to mnohem více času, tohle bylo opravdu jen letem-světem. 😊
VymazatMěj hezké dny.
Alenko,to je nádhera.Vidím toho více,než když jsem s manželem a synem Benátkami procházela.Vadily mě davy lidí a nebylo mně zrovna nejlépe.Procházela jsem zrovna takovým obdobím u ženy a hodně špatně jsem snášela to horko tam.Ale na plavbu gondolou nikdy nezapomenu.Tenkrát jsem tolik nefotila,ale hodně natáčel syn na kameru.Měla bych se po tom někde podívat.
OdpovědětVymazatDěkuji moc za krásnou procházku Benátkami.
Měj hezký začátek týdne
Jituš, moc děkuji. 🍀💓 Jsem ráda, že jsem ti mohla připomenout návštěvu Benátek a ukázat i místa, která jste tehdy neviděli. Gondolou jsem se plavila v Praze při slavnostech Navalis, které se pravidelně účastní benátští gondoliéři. Krom toho, že brázdí Vltavu, mají i úžasný pěvecký sbor. Loni byla akce zrušena, letošní je s otazníkem. Já mám první návštěvu Benátek zdokumentovanou pouze na kinofilm, kdy jsem každý záběr zvažovala. S digitálním foťákem je to o něčem jiném.
VymazatMěj hezké dny.
Tak jsem si s Tebou zopakovala svoji návštěvu Benátek.Byla jsem tam s kamarádkami v rámci poznávacího zájezdu a bylo to moc fajn !
OdpovědětVymazatHezký den!
Hanka
Hani, děkuji a jsem moc ráda, že jsem ti mohla návštěvu Benátek připomenout. 🍀
VymazatMěj hezké dny.
Moc krásné fotografie i vzpomínky na báječnou dovolenou. Děkuji za zajímavou prohlídku míst, kam se já určitě nikdy nepodívám. Přeji ti prima dny ve zdraví.
OdpovědětVymazatJaruško, moc děkuji. 🍀💓 Moc mně těší, že jsem ti mohla zprostředkovat kousek tohoto úžasného města.
VymazatMěj klidné a zdravé dny. 👍
Alenko, v tom vedru jste toho našlapali opravdu dost. V Itálii jsem nebyla a asi už nikdy nebudu, takže díky za krásné fotky, tentokrát z Benátek. Ty davy turistů jsou někdy fakt hrůza, ale ani u nás to v běžném režimu nebývá jiné. Stačí navštívit třeba Karlův most. Měj se krásně, zdravím ☺☺☺
OdpovědětVymazatEvi, moc děkuju. 🍀 Třeba ti to někdy vyjde a podíváš se tam. 👍 Naprosto s tebou souhlasím, před covidem to vypadalo podobně na spoustě míst v Praze. Každé město má pár TOP míst, kde se ty davy kumulují.
VymazatMěj hezjké dny.
Alenko, v Benátkách jsem byla, ale ráda jsem si to s Tebou zopakovala. Nám pohledy tenkrát taky nedošly. Je úžasné, jak všechno eviduješ. Mýmu tátovi jsem v pátek ukázala Tvoji bilanci roku 2020. Všechno jsme spolu přečetli a prohlédli, moc se mu to líbilo. Mám Tě pozdravovat. Říkal :"Ta se musí nadřít, tolika kytek...". Tak to vyřizuju. Lenka
OdpovědětVymazatLeni, jsem ráda, že jsem ti článkem mohla návštěvu Benátek připomenout. 🍀 S těmi pohledy to asi bude častější úkaz. Z jiných míst vždy přišly. Můžeme to kontrolovat, syn bydlí ve stejném domě a dcera pokaždé za pohlednici děkuje.
VymazatDěkuji za pozdrav od tvého tatínka a jsem ráda, že se mu to líbilo. Vyřiď mu, že ho také moc zdravím. 💓🍀
Hezké a klidné dny.
Alenko, krásně barevná reportáž! Sama jsem tam nikdy nebyla, ale přímo moje souseda se tam ztratila a musela přečkat noc bez roamingu a znalosti řeči, vybitým mobilem a strachem, že ji přepadnou. Její dcera ji zachránila, autobus odjel bez ní dál. Dobře to dopadlo a dodnes když se na ni někdo ptá, tak je to "ta ztracená v Itálii". Je starší než já, nakonec to dobře dopadlo. A to s ní jel autobusem její bratr s manželkou. Prý organizátor rozhodl, že musí spěchat na loď. Měla dost času si Benátky prohlédnout - a taky byly kamenem úrazu záchody ♥
OdpovědětVymazatKitty, moc děkuji. 💓🍀 Při jednom zájezdu se nám také ztratil pán. Bylo to v toskánské Sienně. Autobusy ve městě nesmí parkovat, mohou pouze zajiždět na určitá místa, kde nabírají turisty. Čas stání je tu omezen. Pán tam byl s manželkou, ona jeho nepřítomnost zaregistrovala už v centru. Doufala, že třeba bude v místě nástupu. Nebyl! Málem to s ní kleplo. Pár lidí se rozeběhlo na několik stran a pátrali. A pak přijeli policajti a začali se hroutit řidiči, protože jsme přetáhli dobu, po kterou tam autobus směl být. Nakonec jsme se s autobusem motali za policejním autem v úzkých uličkách, kde pak před policejní stanicí čekal ztracený turista. Naštěstí pán uměl trochu italsky, takže duchapřítomně zašel na policii. I když jsme měli ještě další program, pána by tam určitě nikdo nenechal.
VymazatJe divné, že tvou sousedku v Benátkách nechali samotnou a jeli dál. Průvodce musel být asi hodně bezohledný, nehledě na to, že za účastníky zájezdu svým způsobem ručí.
Záchody jsou v Benátkách problém, my to s dcerou kdysi vyřešili návštěvou restaurace, kde jsme si objednali jen pití a pak v terminálu vaporetta, kam se člověk dostane s platnou jízdenkou. Normálních míst pro pěší je tam jako šafránu a když se najdou, je to peněz jako za kozu. Ale člověk rád zaplati. 😂🤣
Alenko, moc děkuji za další pěkné a zajímavé čtení, plné krásných fotek. 🙂
OdpovědětVymazatNikolko, moc děkuji za komentář a jsem ráda, že se to líbilo. 🍀💓
Vymazatparádní procházka, místo s tak úžasnou historií vždy stojí za to navštívit i víckrát. Navíc ty to umíš i krásně popsat...
OdpovědětVymazatVendy, moc děkuju. 💓🍀 Opravdu stojí za to, se tam vrátit. Měli jsme to naplánované na únor 2009, kdy jsme chtěli využít kostýmů s dceřiny svatby s tím, že si jen dokoupíme masku. Touhu zažít karneval na vlastní oči nám "překazil" příchod Emy na svět. Trošku se nám holka courala, mohli jsme to stihnout. Takže ta naše návštěva byla s desetiletým zpožděním.😃
VymazatLoňskou dovolenou jsme zrušili komplet celou, Benátky byly opět v plánu. Snad někdy příště.
Alenko, děkuji za úžasné připomenutí milovaného města.
OdpovědětVymazatMěj hezký večer, Helena
Helenko, moc děkuji a jsem ráda, že jsem ti mohla tohle úžasné město připomenout. 💓🍀
VymazatMěj hezké dny.
Moc pěkně z dokumentováno. Náramné fotky. Ale mne by asi odrazovaly ty davy turistů.
OdpovědětVymazatPavle, moc děkuji.🍀 S těmi davy turistů je to v podobných místech stejné. Lze to přirovnat k centru Prahy.
VymazatRáda jsem si prohlédla pěkné fotky. V Benátkách jsem byla několikrát. Je tam stále co objevovat. Jezdili jsme do Itálie většinou v březnu. To už tam bývá hezké počasí, ale není vedro a dobře se chodí po městech a památkách.
OdpovědětVymazatLydie, jsem ráda, že se ti fotky líbily. 🍀 Jarní měsíce jsou pro poznávání památek ideální doba. My však máme rádi i tu možnost vykoupat se v moři, takže většinou vyrážíme v červnu. Navíc většina rezidencí, či apartmánů na pronajmutí na jaře ještě nefunguje.
VymazatSouhlasím s tebou, že v Benátkách je stále co objevovat.
Měj hezké dny.
S tím koupáním máš pravdu, ale my jsme si udělali vždy plán cesty - vlakem /jako železničáři jsme měli jednou ročně výraznou slevu na jízdenku / Noclehy jsme našli v turistických ubytovnách-teda žádný přepych, ale na umytí a přespání stačí. K delším přejezdům po Itálii/např. na Sicílii/ jsme volili noční vlaky.
VymazatMy se kdysi v Kalábrii seznámili s manželi, kteří pracovali u ČD a ti podobným způsobem také cestovali. Bydleli ve vedlejším apartmánu a pak je muž vezl na nádraží, když pokračovali dál. A po zhruba týdnu jsme se s nimi potkali v Taormině na Sicílii.👍
VymazatTo je ale krásných fotek. Já v Itálii ještě nebyla. Byla jsem jen v Chorvatsku a tam se mi teda moc líbilo :)
OdpovědětVymazatMy jezdili do Chorvatska několik let po sobě. Také se nám tam líbilo, jezdívali jsme na dalmátské ostrovy Hvar a Brač. V začátcích bývala cesta dobrodružná, kolem byla minová pole, zákazy zastavení, žádná infrastruktura kolem cest. Jen rozbité a rozstřílené domy od Karlovace až k městu Sinj. Byly jsme dobrodruzi, Chorvaté byli rádi, že jim tam někdo jezdí. Pak se začala stavět dálnice do Splitu, vše se tam zlepšilo, zmizely i ty miny. Začali jezdit Rakušané, Němci a Chorvaté změnili své chování. Stali se z nás druhořadí návštěvníci. Pocítili jsme to v restauracích a v obchodech.
VymazatPak jsme se vydali do Itálie a svého rozhodnutí nikdy nelitovali. Nikdy jsme si nepřipadali jako nějací druhořadí turisté. Italové jsou milí, vstřícní, komunikativní. Na památky tu lze narazit v každé obci. Města, jako jsou Benátky, Ravenna, Řím a spousta dalších, rozhodně stojí za návštěvu.
Přeji hezký den 🍀
Dvanáct kilometrů městem sem a tam v horku, to je už nějakých kroků, ale evidentně to stálo za to. Nádherné město a nádherné fotky. :)
OdpovědětVymazatBev, stálo to určitě za to a nebýt covidu, mohli jsme si to v minulém roce zopakovat. Na letošní rok raději nic neplánujeme, necháváme všechny nápady plynout kolem. Moc děkuji za pochvalu fotek. 🍀
VymazatMěj hezké dny.
Toz jsme také na dovolené jeden den jeli vsporetem po Benátkách, bylo to zajímavé, často stejný pohled na stejná místa... Je méně známo, že při potlačování revoluce a krátce existující obnovené Benátské republiky Radecky dal rozstrilet v Benátkách kdeco. Není pak divu, že později v referendu se Benatcane rozhodli pro Itálii..
OdpovědětVymazatMy se tentokrát vaporetem nesvezli. Plavili jsme se výletní lodí tam i zpět a po Benátkách se pohybovali jen pěšky. Touha svézt se gondolou mně přešla po té, co jsem zjistila cenu za svezení. Romantické houpání na vlnách s gondoliérem za zády, jsme si odpustili.
VymazatO Radeckém jsem četla, že roku 1849 převzal zlatý klíč od bran města. Ono celkově jsou dějiny Itálie dost pohnuté.
Alenko, moc pěkná procházka. Taky jsme tam měli v květnu jet, ale nejeli. Dcera se moc těšila. Když jsme tam byli naposled měla tři roky a nic si nepamatuje.
OdpovědětVymazatJo, taky jsme z Itálie poslali mraky pohledů, které nikdy nedošly. Vlastně jeden jo. Z Toskánska, jen měl rok zpoždění :-)
Pěkný týden. Jitka
Jituš, moc děkuji. 🍀💓 Je nás hodně, kteří museli měnit své plány, rušit dovolené. Na letošek už jsme raději nic neplánovali.
VymazatMoje dcera si na návštěvu Benátek pamatuje, byla v té době už dospělá, letos jí bude 40 let. Pro ní byla utrpením plavba vaporettem z Punta Sabbioni, protože trpí mořskou nemocí.
To, že nedošly pohledy z Itálie, nás překvapilo. Jezdíme tam spousty let a zatím pokaždé došly. Tady to bylo poprvé. Jednou nedošly pohledy ze Slovinska.
Měj hezké dny.
Moc se mi líbí úvod, protože se v něm vidím, také vstávám s prvními ranními paprsky :)
OdpovědětVymazatBenátky, co víc povědět. Byla jsem jen jednou, pět dní a nikdy nezapomenu.
Máš pravdu, těch lidí, jenže je to všude a jiné to nebude. Nebo bude ??
Tolik zážitků, co jsem si přivezla, tolik nádherných okamžiků, mám je všechny uložené v srdci.
Simi, takhle to mám od jara do podzimu, ale v zimě se měním v medvěda brtníka a spím dlouho. Potom už ta potřeba spánku je menší.
VymazatBenátky jsou opravdu nezapomenutelné. 💓👍 A davy turistů? Jsem na ně zvyklá z centra Prahy, i když spíš preferuji komornější prostředí. Ale pokud chci něco vidět... proto jsou občas na mých fotkách jen vršky domů.😃
Byla jsem tam dvakrát, ale jen jsem nahlédla. Moc ráda bych se tam znovu vrátila.
Měj hezké dny.
Sedím si tu v křesle, venku tma a zima. Kochám se a hřeju u tvých krásných letních vzpomínek a přemítám jak to bude dál. Díky za obsáhlou prohlídku. Jdu na pokračování.
OdpovědětVymazatJani, moc děkuji. 🍀 Pro mně je psaní, o létě v zimním čase, určitým druhem terapie. Vzpomínám na dlouhé dny, na teplo a přitom se těším, až zima skončí. Jsem ráda, že jsem tě mohla svými vzpomínkami zahřát.
VymazatMěj hezké dny.
Krásný výlet do Benátek s množstvím fotek. Bedniátky znám jen z vyprávění, filmů, turistických průvodců, které tvoje vyprávění vylepší. Prostě takové osobní provedení. Díky, jdu na další díl.☺
OdpovědětVymazatRuženko, moc děkuji. 🍀 Já do Benátek v podstatě jen dvakrát krátce nahlédla, takže je v podstatě také moc neznám. Dvanáctikilometrová procházka, kdy jsme navštívili několik úžasných památek, byla jen malou ochutnávkou toho, co toto město nabízí. Chtělo by to delší čas. Loňský, třítýdenní pobyt, jsme zrušili. Benátky byly opět v plánu našich cest. A nejen ony.
VymazatMěj hezké dny a opatruj se.
Alenko, děkuji za překrásný zážitek. Pro mne naprostá exotika. Ty překrásné chrámy s bohatou výzdobou a přenádhernými varhanami. Asi bych nevěděla, co dříve fotit a měla bych strach, že mi něco unikne. Naštěstí sis poradila i s foťákem. představa, že bys fotila všechno v sériovém snímání je až děsivá pro následující pořádek ve fotkách. Převlékání trička bych v tomto davu asi také moc neřešila. Jen bych se možná bála nějaké mravnostní policie, ale turisté by mi byli ukradeni stejně jako jsi jim nejspíš byla ukradená ty. :-) Pohodlí je důležité. Když se hledá ta potřebná místnůstka, kde si člověk uleví, tak se nevnímá nic jiného. Tohle mne vždycky na výletech děsí. Ale dopadlo to dobře. Moc děkuji za tu nádheru.
OdpovědětVymazatMajko, moc děkuji. 🍀 Když jsme tu byly s dcerou, měla jsem jen starý foťák na kinofilm a zvažovala, co vyfotit a co ne. Zachytit všechnu tu nádheru bylo tehdy nemyslitelné. Výhodou digitálního je to, že člověk je omezen pouze velikostí paměťové karty. A i když mám ten foťák už dva a půl roku, stále nejsme kamarádi. Musím přiznat, že je chytřejší než já a občas mě dokáže potrápit. To tričko jsem si převlékla v úzké uličce, která byla lehce za roh a jediným svědkem byl můj muž. Ale ledva jsem se převlékla, přišli nějací lidé.😃 Hledání záchodů a orientace podle šipek, bylo jako malá bojová hra. Takže ve výsledku jsem ty 3€ dala. Většinou tohle řešíme návštěvou restaurace, kde si dáme kávu, či něco malého a při té příležitoszi... Ale bylo to v době siesty, kdy i v tomto hojně navštěvovaném městě, se ve spoustě restaurací ta siesta dodržovala.
VymazatMěj hezké dny.
V Paříži jsme byli, teď bych ráda do Benátek...
OdpovědětVymazat