Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávání nových krajů a fotografování.
Před každou další cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

"Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
David Livingstone


Vítejte na mém blogu ...

pondělí 31. října 2016

Z léta do zimy ....


…. aneb jaký byl letošní říjen.

Říjen dnes končí a já konečně zasedla k počítači, abych ho zrekapitulovala.
Už několikrát jsem se zmínila o tom, že nemám podzim ráda. Ba co víc, patří k mým nejméně oblíbeným ročním obdobím. Ani jeho barvy, které, jsou-li doplněny slunečními paprsky a blankytně modrou oblohou, na tom nic nezmění.
Podzim je pro mně doba zmaru.

Ve dnech, kdy ukládám svou středomořskou květenu na místo, kde bude přezimovat a kdy likviduju muškáty a vytvářím si novou sadbu na příští rok, si říkám, proč ten praotec Čech nešel ještě kus na jih. Je to jen takové chvilkové uvažování, kdy se dřu s květináči oleandrů a stěhuji je na schodiště našeho domu. Být jižněji, nemusely by se stěhovat.
A pak, když už je vše na svém místě, vracím se do reality. Vždyt' ta naše země je tak krásná.

Říjen začal letně.
Na přelomu září a října jsme tu měli holky. Dcera byla v Irsku a zet' měl v práci inventury. Opět jsme podnikli několik výletů, navštívili plzeňskou ZOO a užívali si krásných a prosluněných dní.
První říjnový den jsme chodili ještě v tričku. Holky sportovaly.Když jsem 1. října fotila kytky, říkala jsem si, jak dlouho ještě budou kvést

Druhý den jsme trávili na osadě, kde má chatu Gábiny maminka. Zaskočilo nás trochu počasí a tak Sára mohla ven jen v mojí cyklistické bundě. Móóóc jí to slušelo. Natolik, že ani nechtěla být focena.
Pak následovaly další deštivé dny a já si říkala: "Konečně!" Déšt', který skrápěl zem, jsem vítala. Stejně tak ho vítala i příroda. Naše zahrada už vypadala jako savana. Tráva byla žlutá, země, i přes pravidelné zalévání, vyprahlá. Začala jsem s filtrováním dešt'ové vody na zimu. Zalévám s ní totiž orchideje.
V mezičase jsem rozepsala několik článků na blog. Ale jen rozepsala.

Při jednom nočním návratu z divadla jsem se s hrůzou podívala na teploměr před domem. Ukazoval 2°C a já jen doufala, že do rána teplota neklesne. V noci jsem nervozně vstávala a chodila kontrolovat teploměr. Naštěstí ještě nemrzlo.
Počasí v televizi se tak stalo mým nejsledovanějším pořadem.
Když začaly opravdu hrozit mrazíky, nastal čas, který mám opravdu nejméně ráda a tím je už zmíněné stěhování kytek. Řešila jsem i "nerudovskou otázku", kam s nimi. Sbírka oleandrů se mi rozšířila, stejně tak přibyla i další bouganvillea. Dům není nafukovací. Nakonec jsem všechny kytky umístila a pak nastalo to, co opravdu nenávidím. Stříhání muškátů a fuchsií a vytváření sadby na příští rok. V garáži jsem strávila tři dny a říkala si, jak ještě dlouho tohle budu dělat. Asi bych měla kytky omezit. Ale ono je to tak hezké, když to všechno kvete.

Foto kvetoucí zahrady

Foto kvetoucího domu

A máme to pod střechou
Nejprve je nutné ošetřit květiny proti přezimujícím škůdcům

Vás dvě budu muset ostříhat

Cesta do bytu se rovnala procházce bushem

Musím vás trochu omezit drátem, zabíráte celé schodiště

Moje dočasné třídenní útočiště

Kousek práce už je hotový

Jedu jako dráha - stříhám, odlamuju ...

Krásně kveteš, ale musím tě také ostříhat

Listy "zonálek" byly pěkně velké

Vrcholové řízky převislých muškátů

Řízky z klasických muškátů - zonale

Anglické muškáty si také pěstuji sama

Řízky jsou v substrátu, ještě je stříknout proti škůdcům

A tohle po mé činnosti zbylo.
Bylo toho šest pytlů, které můj hodný muž odvezl do sběrného dvora

Bylo vše hotovo a my tu měli holky.
"Babi, můžeme na počítač?"
"Můžete."
Večer, když se cachtaly ve vaně, jsem šla počítač vypnout.
Místo klasického "Vypnout" tam na mně svítilo "Aktualizovat a vypnout".
Tak jsem na to klikla a šla vyhnat holky z vany.
Když jsem jim četla, už asi po sté, několik kapitol "Z deníku kocoura Modroočka", všimla jsem si, že počítač se ještě nevypnul. "Aha", napadlo mně, "počítač se stále ještě aktualizuje. Však on se vypne."
Holkám jsem popřála dobrou noc.

Druhý den, když jsem chystala oběd, znovu přišly se stejným dotazem, zda mohou na počítač. Proč by nemohly? Venku prší a co dělat jiného. Za chvilku přišla Ema, že se počítač nedá zapnout. Už zase? Šla jsem se na něj podívat a vzpoměla si, jak mi před nedávnem také nešel zapnout. Opět jsem vytahala všechny kabely, které do něj či z něj vedly, ale tentokrát bez valného výsledku.
Odpoledne se k holkám připojili Jiřík a Bětuška a já na počítač zapomněla.

Nejdříve onemocněl počítač a pak onemocněla Sára. Osypala se a zvracela. Jak to vyřešit? Vzít jí sem, nebo hlídat u nich doma? Nakonec zůstala doma a jel za ní děda. Co kdyby to byla zase ta její oblíbená spála. Ema je vůči ní evidentně imunní, ale co ti dva malí cvrčci tady v domě. Raději nebudeme riskovat. A převážet nemocné dítě také není "to pravé ořechové".
Doma jsem udělala bramborovou kaši a kuře dušené na vodě. Naložila jídlo do termomisek, ty pak do tašky na kolečkách a utíkala na autobus. Ideální spojení. Autobus od nás jezdí dvakrát do hodiny, takže jsem musela jet už ve čtvrt na dvanáct. Kdybych jela tím dalším, nestihla bych Emu včas vyzvednout ze školy po "O". Na Emu jsem chviličku čekala a pak jsme autobusem jely k nim "nahoru na kopec". Sára už vypadala lépe, vyrážku neměla, ale jíst také nechtěla. Prý měla pár piškot a mátový čaj. Oči se jí ale rozsvítily jako lampičky, když jsem z tašky vytáhla velkou colu.
Jídlo jsem ještě trochu přihřála a místo Sáry se s námi najedla Ema, která, jak prohlásila, měla ve škole nějakou "hnusnou brokolici". Vzpoměla jsem si přitom na jednoho známého, který o brokolici tvrdí, že byla původně určena jako krmení pro hovězí skot. Prý ho však příliš nadýmala, tak jí ted' jíme my. Ema si dokonce přidávala, tak nevím, zda tu brokolici vůbec jedla.
Sáře jsem její jídlo dala do ledničky, třeba si ho dá zítra. My s Emou jsme šly znovu na autobus a jely do Motola na prohlídku. Když jsme se vrátily, byl doma už Tomáš. Sára vypadala podstatně lépe a pronesla: "Babičko, ta cola od tebe je zázračná".
"Ale musíš jí pít jen po malých doušcích, aby ti zase nebylo špatně."
"Babi, nebude, ta je léčivá."
Přemýšlela jsem pak, co jí to vlastně bylo. Teplotu neměla, byla sice osypaná, bylo jí zle od žaludku a byla taková netečná. Striktně však odmítla to, aby s ní děda zajel na středisko. Od té doby co dětskou lékařku, ke které chodily i moje děti, vystřídal mlady lékař, holky na polikliniku chodí velmi nerady. Jediné, co mně napadlo, byla alergická reakce na něco, co snědla. Vyrážka jí zmizela během dvou hodin od doby, kdy se pozvracela. Z preventivních důvodů zůstala však doma až do konce týdne. Dcera pro ní vyzvedla ve škole učení, aby toho moc nezameškala.

V pondělí šla Sára do školy. Vyzvedávala jsem je obě ve tři hodiny v družině, protože Tomáš měl nějaké školení. Pak jsme jely k nim na kopec. Doma si udělaly úkoly, pak si připravily aktovky a já jim dala brzkou večeři. Se Sárou jsem trochu bojovala o to, aby si vzala sukni. Byla velmi nerada, ale plnila jsem přání dcery. Na šestou jsme jely zpátky ke škole, protože Sára šla se spolužáky do divadla. Pozval je tam klučík, který s nimi chodí do třídy a který už ví, co jsou prkna, která znamenají svět.

Díky absenci počítače jsem přebrala věci na půdě, část jsem vyhodila a další odnesla do kontejneru na humanitární účely. Půdu jsem uklidila tak, jak už dlouho ne. Doma jsem přerovnala a hlavně zpřehlednila knihovny.

Nakonec jsem vytáhla klubíčka a pustila se do štrykování čepice a rukaviček pro Bětušku. Přiznám se, že mi to šlo "jako psovi pastva". Asi rok jsem neměla štrykovací dráty v ruce a bylo to znát. Prsty se mi kroutily, ruce bolely a dílo se nedařilo. A to jsem patřívala k těm, které si kdysi pletením přivydělávaly. Časy se mění.

Ostříhala jsem růže na zahradě. Poupata mi postupně vykvétají a zdobí byt.
Kolečko s větvičkami mám v altánu pod stříškou, chtěla bych je spálit, ale ....
Obávám se, že je asi odvezeme do sběrného dvora.

Počítač se prý přeinstaloval sám. Zbla tomu nerozumím, ale jsem ráda, že se moje prsty mohou rozeběhnout po klávesnici. Ono dívat se občas na internet v telefonu, není nic moc. A telefon? Nevím, co mě to popadlo, ale já po asi dvaceti letech přešla na paušál. Ted' už vím, že to byla kolosální blbost, ale … uvázala jsem se na dva roky.

Dnes ráno byla jinovatka

Zatímco první říjen byl dnem ještě letním, ten poslední už je zimní.
Po obědě šel muž do garáže, aby přezul auto. Zítra nás čeká cesta na sever, musíme objet hřbitovy. Do Lužických hor se bez zimní výbavy od listopadu nesmí. Chvíli jsem přemýšlela co podniknu a pak jsem se navlékla do teplého oblečení, zaklekla na zahradě a zakopčila růže. Ještě mi pár věcí na zahradě zbývá než vypukne ta opravdová zima, ale to nejdůležitější mám už hotové.

Tak takový byl můj říjen.

29 komentářů:

 1. Když si přečtu tvůj článek a výčet činnosti za období podzimu, cítím se jako nejlínější ženská na světě. Co všechno bych chtěla-plánuju- udělat a prokrastinace bují. Ale letos jsem měla takový polonemocný čas, jsem furt pod tím jedem na myši a asi se podvědomě bráním činnosti, při které bych se mohla střihnout, říznout či jinak si pustit žilou. To všechny ty řízky květin zasadíš? Máš překrásnou zahrádku, líbí se mi pergola spíš altánek. Máš aspoň radost z té námahy. A z vnuček, o tom ani raději nepíši, já na ta svá vnoučata mohu jen myslet...

  OdpovědětVymazat
 2. [1]: Já se přidávám k otázce: Taky mě udivilo, kolik muškátů máš. Jestli ty nejsi tajná květinová víla!

  OdpovědětVymazat
 3. [1]: Ruženko, moc děkuji za pochvalu, ale tak "horké" to zase nebylo. Kytky samozřejmě musím zazimovat, tomu se nevyhnu a to ostatní bylo jen díky tomu, že jsem byla bez počítače, který je, mezi námi, obrovským žroutem času. Vnoučata si užívám, ale u těch větších si už občas všímám, že už mají své zájmy a nebude to dlouho trvat a babička s dědou se ocitnou na "vedlejší koleji".

  OdpovědětVymazat
 4. [2]: Moje druhá vnučka mi řekla doslova: "Babi, ty jsi posedlá kytkama."

  OdpovědětVymazat
 5. [4]: Možná, kdybychom měli domeček, také by naše zahrádka byla hezká. Mužův tatínek přišel z práce-dojížděl- najedl se, převlékl a do večera byl na zahradě. Měl pořád co dělat, každý kousek země měl něčím zasázený. Spíš užitkové rostliny, ale kvítí před domem-předzahrádku dost velkou-  zase nádherně pěstovala maminka..

  OdpovědětVymazat
 6. U nás to zatím! probíhá kupodivu bez mrazů. I když jsem taky podle předpovědi o dramatickém !!! ochlazení(na počasí na Nově vážně raději nekoukat) kytky fofrem uklidila na půdu, nic se tu nekonalo. Já vždycky zastřihovala převislé muškáty a dělala si řízky, až do doby, kdy dcera koupila v Penáči před čtyřmi lety sadbu. Od té doby to nedělám, protože jsou rok co rok tak nádherně po přezimování husté a kvetou jak o život. Ještě je mám pořád na oknech v kuchyni, pořád se mi je nechce uklidit, ale už to asi opravdu možná bude nutné. Jediné co na nich ostříhávám jsou ty delší převisy abych je mohla poskládat na regál ze dveří na kterém mi stojí na půdě všechny kytky. Je zajímavé, že dceři tvoří menší lístky a kompaktní rostliny, zatím co mě větší listy a delší rostliny. A to přiznávám se ona o ně stará mnohem líp. Hnojí je celý rok, zatímco já jen když si vzpomenu Takže je zatím nechávám být a až se ukáže že potřebují opravdu už ostříhat a udělat nové oplégry, tak se do toho dám....

  OdpovědětVymazat
 7. Dagmar Krystynová1. listopadu 2016 v 16:14

  Můžete mi prosím poradit, na jakou délku sestříhat fuchsie? Pořád ještě krásně kvetou a tak jsem je šoupla do sklepa celé. Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 8. [7]: U Áji jste na nejlepší adrese. Na loňských fotkách ze zazimovávání to bylo taky tak. Jako v Zahradnictví u Kopřivů na Lipůvce. Taky ještě nakouknu, co poradí. Mám jednu fuchsii doma, tak ji asi budu muset taky sestříhat...

  OdpovědětVymazat
 9. Znám zahranictví "u Chládka" na Praze 5, ale zahranictví "u Alenky" jsem poznala až nyní!

  OdpovědětVymazat
 10. Mně je ještě líto ostříhat fuchsie a pelargonie. Přesunula jsem je na chodbu.

  OdpovědětVymazat
 11. To teda koukám, máš to opravdu jako v zahradnictví Muškátama určitě zásobuješ celou rodinu Bohužel, nemám kam uložit kytičky na zimu, tak každé jaro kupuji muškáty nové

  OdpovědětVymazat
 12. Tak je vidět, že nezahálíš.

  OdpovědětVymazat
 13. Také pilně pracujeme, teď už hlavně na zahradě. Muškáty mám připravené k uklizení, ale nechala jsem jenom část, nemám tolik prostoru a tak budu muset zase na jaře dokoupit.   

  OdpovědětVymazat
 14. Stěhování muškátů, begonií a "tisíců" dalších kytek z parapetů,, teras, podest apod. už máme na chalupě za sebou, za nedlouho budeme muset ještě zavřít vodu a vypustit ji z rozvodů, aby tam nezmrzla, a přezout pneumatiky na zimní. Stále teplé počasí by se hodilo, anebo odlétnout na zimu do teplých krajin, jako to dělají ptáci.

  OdpovědětVymazat
 15. Občas sem zabrousím. Suma sumárum - zlatý můj byt u nás v paneláku, že já tyhle starosti neznám. Díky bohu, jak říkáme my - ateisté.   

  OdpovědětVymazat
 16. Alenko, mám pár truhlíků na nalkone a ne, a neje dát zazimovat, stále ještě krásně kvetou. Hřejivý podzim mám ráda, také to barevné listí

  OdpovědětVymazat
 17. No tak a máš hotovo. Ja kvetiny nepestujem, takže je toho trošku menej. Ešte bude treba vyčistiť skleníky. Dnes som pratala lístie.

  OdpovědětVymazat
 18. [5]: Ruženko, naprosto tomu rozumím. Já vyrostla v činžáku a tehdejší práce na zahradě byla pro mně "za trest". Mívali jsme také na okně truhlíky s muškáty, které přezimovaly na společné chodbě. Měli jsme štěstí na dobré sousedy, kterým to nevadilo.

  OdpovědětVymazat
 19. [9]: K Chládkovi občas zavítám, ale většinou kupuju jen nějaké přípravky na ošetření rostlin. Kytky tam má dost drahé, ale nádherné.

  OdpovědětVymazat
 20. Domy plné kvetoucích truhlíků se mi moc líbí, ovšem nikdy jsem nepřemýšlela o tom, kolik je tou nádherou práce. Ani se nedivím, že nemáš ráda podzim.    Ale už máš hotovo s truhlíky a pomalu i na zahradě, tak je to dobrý. Ty počítačové aktualizace mě taky štvou. Když se jim lze vyhnout, tak to udělám, ale když není jiná volba než aktualizovat a vypnout, nedá se svítit. Nejlepší je, že pak tu aktualizaci ani nikde nevidím.

  OdpovědětVymazat
 21. Alenko, Ty jedeš jak fretka. Už pamatuji loni, jak jsi ukazovala "podzim muškátů". Ty to máš jak výzdobu pro celé město! Ba ne, to jen tak zlobím, moc se mi líbí květinový výzdoba na oknech. Vždy jsem obdivovala v seriálu "Doktor z hor".

  OdpovědětVymazat
 22. Zahleděla jsem se na oleandry. Je fajn, že je máš kde přezimovat. Já jsem je musela na chatě dát do sklepa zapuštěného do země, ale zima je tam větší než v bytě a tak nevím, zda přežijí. Bílý oleandr už nekvete, ale červený má stále nasazené květy a já ani nevím, zda je mám ostříhat nebo ne. Dostala jsem je od bratra, přivezl je ze Slovenska a za léto krásně obrostly. Jen to bude jejich první a bojím se že poslední přezimování.

  OdpovědětVymazat
 23. Alenko, to jsem ráda, že už zase píšeš. Jsi stále tak akční, že si taky připadám jako Ruženka, ale fakt se snažím. Ta tvoje "botanická zahrada" musí dát úžasnou práci a tobě to jde na jedničku, zrovna tak jako zvládání hlídání vnoučátek. Teď je to záhul, ale až budou vnoučátka soběstačná, tobě to bude moc chybět. Vím, o čem mluvím.

  OdpovědětVymazat
 24. Musím uznat, že fotky to jsou pěkné a těch květin. Mám na balkoně každoročně pár květináčů, ale to se s Vaší sbírkou nedá srovnat. Nádhera.

  OdpovědětVymazat
 25. Moc pěkné ohlédnutí za říjnovými dny, Ali.

  OdpovědětVymazat
 26. Jsi pilná jako včelička. Ale asi to stojí za to, tvoje květinová výzdoba je parádní

  OdpovědětVymazat
 27. Letos ta zima přišla o něco déle, ale za to s o to větší intenzitou. Co si budeme povídat, říjen jsem si užíval, listopad už méně a teď v prosinci fakt trpím. Ale tak naštěstí jsou metody, jak se zahřát. Třeba kvalitní gin. Ale to tady nechci teď někoho k něčemu nabádat, to vůbec ne. :)

  OdpovědětVymazat
 28. Přiznám se, že to mám raději asi obráceně a to ze zimy do tepla. I proto pravidelně v zimě létáme přes cestovní kancelář na Tenerife, kde máme už dlouhodobě pronajatou takovou chatičku kousek od moře. Ono člověk nepotřebuje moc. Stačí postel, jídlo a někoho, kdo se vám o to stará. A jako ta jistota toho, že máte kde složit hlavu, ta je fakt k nezaplacení. :)

  OdpovědětVymazat

MOC DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE ❤❤❤