Mezi moje záliby patří historie, cestování, poznávání nových krajů a fotografování.
Před každou další cestou se snažím získat nějaké informace o místě, které navštívím.
Ráda se proto o své poznatky z cest podělím.

"Půjdu kamkoliv, pokud je to kupředu."
David Livingstone


Vítejte na mém blogu ...

pátek 2. června 2023

Italský deník 2022 - 17. část - závěr

 Pokračování předchozí části


Neděle 26. června 2022

Před pátou ranní na stromě nad stanem začali řvát ptáci. Že je zobáky nebolí, napadlo mně. Za chvíli někdo mlátil dveřmi u auta. Vzpomněla jsem si na seriál Inspektor Kojak a hlášku: „Když jsem vzhůru já, ať je vzhůru celý Manhattan“. Pokoušela jsem se ještě usnout, ale nedařilo se mi to. V sedm jsme vylezli ze stanu. Venku to už žilo. Většinou touhle dobou kempy ještě spí, ale tady už byl cvrkot. Na piazzolle vedle nás už bylo zabaleno. V noci jsem zaregistrovala světla, když na tuto piazzollu zajíždělo auto. Naproti přes uličku se už také balilo a přitom ti Němci přijeli až chvilku po nás.

Na umývárce řádila zběsilá černoška. Všechno mydlila nějakým prostředkem, roztírala koštětem a pak vše splachovala hadicí. Abych se dostala na záchod, musela jsem obejít celou budovu a vlézt tam druhou stranou. Stejně to řešily i další dámy. Ranní hygienu jsem zvládla a opustila budovu opět zadním vchodem. Muž mi pak potvrdil, že na pánech je to obdobné. Vodu na kávu jsem šla vařit opět na umývárnu. Černoška se oháněla velikou stěrkou, kterou stahovala vodu s mydlinami do kanálků. Na polovině umývárny bylo ještě namydleno a po podlaze tekla voda z položené hadice. Čekala jsem, až se mi začne vařit voda. U vedlejšího umyvadla si čistila zuby prošedivělá paní. Černoška nás od umyvadel beze slov vyhnala stěrkou, obě jsme couvly a vyprskly smíchy. Pak jsme se konečně mohly vrátit k umyvadlům. Já i paní jsme se usmívaly. Černoška si vzala hadr, nějaký sprej a začala leštit zrcadla. A já si vzpomněla na Mílu Myslíkovou ve filmu Marečku, podejte mi pero. Jen jsem tu vzpomínku neměla s kým sdílet. Byla jsem si jistá, že jsme v tomto kempu jedinými Čechy. Voda se konečně začala vařit. Vzala jsem konvici, řekla „arrivederci“ a vracela se k autu. Chápu, že se uklidit musí, ale vše jde dělat s citem a pochopením, že po ránu všichni míří na záchod a pak se jdou umýt. Na druhou stranu jsem takhle vzorně čistý kemp ještě nezažila. Po snídani se s hrnky na umývárnu vydal manžel. Nabyla jsem dojmu, že pokud se ještě na umývárně objevím, majzne mě černoška hadrem. Já mezitím balila to málo, co jsme z auta vytahali z tašky na přenocování. Když se muž vrátil, obalila jsem hrnky utěrkou a dala je také do tašky. Už je po cestě potřebovat nebudeme.Potom jsem manželovi pomohla zbourat stan a když bylo vše v autě, vydali jsme se na poslední část cesty k domovu.


Recepce kempu a sličný Samuelle je opět na svém místě.

Odjížděli jsme v půl deváté a já poslala zprávu přes WhatsApp, že jsme na cestě. Ale telefon opět zlobil. Zase nefungovala data, která jsem si před dovolenou koupila. Stejné problémy s telefonem jsem měla i při cestě na dovolenou, kdy při průjezdu Rakouskem také neráčila data fungovat. Telefon mi tehdy zprovoznil až muž na pumpě za Tarvisiem. Docela mě to namíchlo. Večer jsem se v kempu připojila na místní wi-fi, ale aby fungovala, musela jsem data vypnout. Tentokrát jsem je zapnula hned, jak jsme z kempu vyjeli. Já a technika se moc nemáme rády, všechny vymoženosti mně potkaly hodně pozdě. Muž zastavil na odpočivadle, vzal si můj mobil a opět se mu povedlo data zprovoznit. Snažil se mi to vysvětlit, ale stejně jsem to nepochopila.

Míříme směrem k dálnici. Od Lago di Garda k ní vede čtyřproudá silnice.

V Affi jsme vjeli na „rezavou“ dálnici A22. Provoz byl plynulý, bylo krásné počasí a jasno a Dolomity a později také Alpy se ukazovaly v celé své kráse. Občas se provoz zpomalil, to když zůstalo stát některé z aut v odstavném pruhu a odmítlo jet dál. O tom, že je tam odstavené auto, informovaly už předem světelné tabule na dálnici. 


Rezavá dálnice

Odpočívadlo Brentino Belluno na dálnici A22
Tento kostel u dálnice fotím pravidelně. Někdy s větším, jindy menším úspěchem.

Zbývalo nám už jen málo kilometrů, když se za Bolzanem objevila na tabuli informace, že je na dálnici nehoda. Během málo okamžiků dálnice stála. Kolony před námi byly nekonečné. K dálničnímu sjezdu do Bressanone, který je u nás známější pod německým názvem Brixen, zbývalo jen málo. Okolo nás v odstavném pruhu projížděla auta na tento sjezd. My ještě chvíli vyčkávali. Před námi na dálnici byly ještě dvě pumpy a my měli v plánu u jedné z nich natankovat. Nakonec jsme také vjeli do odstavného pruhu a v Bressanone opustili dálnici. Zaplatili jsme 12,80€ mýto a vydali se do Rakouska. Doufali jsme, že cestou narazíme na pumpu a doplníme nádrž. Oproti dřívějším rokům, kdy bývaly pohonné hmoty v Rakousku oproti Itálii levnější, tomu tentokrát bylo naopak.


Cesta vedla malebným údolím a nabízela krásné pohledy na okolní krajinu, řeku Isarco a upravené obce. Jediné, co jí hyzdilo, byly objekty, kde mnozí museli kvůli covidu trávit neplánovaně nějakou dobu. Sice měla každá buňka vlastní klimatizaci, ale děkuju pěkně za takový hotel. Před Vipiteno jsme natankovali. Bylo to o něco levnější, než byly avizované ceny na dálnici. 


Pevnost dala jméno městu. 
A ač jsme stále ještě Itálii, německé názvy jsou uvedeny jako první. 
O toto území se vedly, vedou a asi i ještě povedou spory.

Městečko Fortezza

Řeka IsarcoCovidový "hotel"


Mezzaselva


Tyto hrady jsou dobře vidět i z dálnice. 
Není divu - silnice, po které jsme jeli kopíruje její trasu (nebo je tomu naopak?)Tady podjíždíme dálnici

VipitenoStoupáme na Brenner

Nad námi je dálnice vedoucí Brennerským průsmykem

Na Brenneru jsme si udělali zastávku v outletu. Ne, že bychom něco potřebovali, ale spíš nás k tomu vedla zvědavost. Už jsme tu nějaký ten rok nebyli. Některé obchody, které tu bývaly, už tu nebyly a naopak tu byly místo nich jiné. Nejen, že jsme se tu naobědvali, ale také jsme si tu koupili oba boty. Sandály Sketcher mi udělaly velkou radost. Vypadaly dobře jak pro běžnou chůzi po městě a současně se budou hodit i do terénu.


Vítejte v outletu na Brenneru

Z Brenneru jsme se vydali na naší tradiční trasu údolím řeky Sill a pak centrem Innsbrucku na Zirl a Seefeld. Od spolužačky, která žije v Bavorsku, jsem věděla, že okolí Garmisch-Partenkirchenu bude uzavřené kvůli summitu G7. Měli jsme naplánováno, že ze Seefeldu pojedeme na Mittenwald, odtud na Walchensee a potom podél alpských jezer dojedeme zadem do Mnichova. Naše plány ztroskotaly už v Zirlu, ve kterém byla uzavřena silnice nahoru do Seefeldu. Auta, která jela před námi, projížděla Zirlem směrem na Telfs a muž se pustil za nimi. „Víš, kam jedeš?“  „Nevím, za nima.“ Muže jsem přesvědčila, aby zastavil, až to bude možné. Potom jsem pracně vytáhla náš starý atlas Evropy. Vozíme ho v kapse na zádech předního sedadla. Ven šel jen díky tomu, že jsme posunuli sedačku dopředu. Auto jsme měli opravdu hodně plné. Doma máme perfektní a podrobné mapy, které jsou určitě mnohem aktuálnější, ale nevozíme je, spoléháme na mnohokrát projetou trasu. Na mapě jsem mu ukázala, kam míří a kam bychom nejspíš museli dojet. Navíc, když už je zavřená silnice u Zirlu, bude to podobné i na dalších místech a objeli bychom celé Bavorsko. Muž naznal, že se asi budeme muset vrátit. Data v mobilu mi fungovala, navigace doporučovala trasu po dálnici A12 směrem na Kufstein. A tam se budeme moci rozhodnout, zda budeme pokračovat na Salzburg, nebo na Mnichov. Nojo, dálnice! Ale my si koupili rakouskou známku jen na cestu na jih, u Innsbrucku se dálnici vyhýbáme. Já se rozhoduji většinou rychle, můj muž musí vše promyslet a trvá mu to někdy hodně dlouho. Začala jsem být netrpělivá: „Nad čím přemýšlíš?“  „No, já nevím, jestli by to ještě někudy nešlo objet.“  Vymýšlel ještě další varianty, kudy jet. A já měla pocit, že rostu. „No a co kdybychom jeli na Jenbach a pak Bad Tölz?“ A zase to váhání. Já neřídím, můžu jen navrhovat trasy a navigovat. „Prosímtě, poslechni si můj názor. Koupíme dálniční známku, pojedeme na Salzburg, odtud na Linec a pak na Dvořiště a přes Budějovice domů.“  „No, já nevím, co ten Mnichov?“ Připomněla jsem mu, jaké bývají kolony na okruhu okolo Mnichova v neděli odpoledne. Mnohokrát jsme tam zůstali stát. Tím že jezdíme přes Ga-Pa, vyhýbáme se okruhu a projíždíme v podstatě centrem. Občas se také stane, že popojíždíme na dálnici z Ga-Pa, než se do Mnichova dostaneme, ale proti obchvatu je to tady zlaté. Mužovi chvíli trvalo, než uznal, že můj návrh asi bude nejlepší řešení.


Bdělí a ostražití číhali hned pod Brennerem

Steinach

Městečka pod Brennerem jsou velice malebná. 
Nejkrásnější z nich je Matrei.    


Na spodním snímku už je vidět Europabrucke

Innsbruck už je na dohled. 
Už z dálky je vidět typická věž skokanského můstku na Bergiselu.
Fanoušci Turné čtyř můstků určitě znají.

Bergisel

Innsbruck dole v údolí. 
Tramvajové koleje na Bergisel v popředí.

Skokanský můstek

Klášter Wilten

Wiltenská bazilika

Řeka Inn

Zuby času

Moderní výstavba v Innsbrucku
V Zirlu na pumpě fungoval pouze automat, takže jsme se museli vrátit do Innsbrucku a u pumpy za letištěm, jsme koupili dálniční známku. Projeli jsme zpět Innsbruckem a najeli na dálnici A12, která je označována také jako Inntal Autobahn. Na spoustě míst byla omezená rychlost. Vzpomínali jsme, kdy jsme tudy jeli naposledy a nevymysleli jsme to. Ale shodli jsme se, že za ty roky už tu dálnici mohli opravit.Zirl


Řeka Inn


Letiště Innsbruck

Tak ještě jednou vrcholek Bergiselu, tentokrát už z dálnice


Vnučka Ema už jako malé dítě říkala, že by jednou chtěla mít růžové auto.

Zhruba dva kilometry před sjezdem na Kufstein se dálnice zastavila. Důvod? Němci kontrolovali vjezd na své území kvůli summitu G7. Dálnice stažená do jednoho jízdního pruhu, v tom druhém postaveny buňky. Naštěstí kontrolovali jen namátkově. Asi jsme jim podezřelí nepřipadali. :-) Zdrželi jsme se tu déle než hodinu. Potom jsme pokračovali konečně dál. Opustili jsme Inntal Autobahn a po německé dálnici A8 jeli směrem na Salzburg. Projížděli jsme kolem jezera Chiemsee a já si vzpomínala, jak jsem tu před lety fotila labutě. Tentokrát jsme zastávku neudělali. Před Salzburgem v protisměru se také kontroloval vjezd do Německa. I tady byla hodně dlouhá několikakilometrová kolona. Dálnice po překročení rakouských hranic je značená jako A1. Ze Salzburgu jsme pokračovali na Linec a i tady byla rychlost na spoustě míst omezená. Přibližně 50km před Lincem se dálnice zastavila. Jeden pruh aut se disciplinovaně přesunul do odstavného pruhu, druhý zůstal stát u svodidel a vytvořila se ulička pro záchranáře. Dlouhou dobu se nic nedělo. Potom se začala auta pomalu rozjíždět. Důvodem bylo auto, odstavené na kraji dálnice.

Mosty překlenující rakouskou dálnici A1 jsou zdobené. Každý jinak.
 

Máme dobrý směr :-)

Dojeli jsme do Lince, slunce už bylo hodně nízko a mužovi svítilo do očí. Oba jsme přehlédli místo, kde jsme měli odbočit. Stalo se! Opustili jsme dálnici a já muže navigovala směrem, kterým jsme měli jet. Orientovala jsem se podle slunce a snažila zapnout na mobilu data a pak navigaci, abychom se z městských ulic vymotali. Na světlech vedle nás zastavilo auto a paní se nás z okénka ptala, kam potřebujeme jet. Velice ochotně nám pak vysvětlila cestu. Ovšem německy, takže jsme si zapamatovali první dvě křižovatky. Naštěstí jsem zprovoznila navigaci na mobilu a podařilo se nám vrátit zpět na dálnici, která se zde opravovala a na kterou jsme se kvůli slunci netrefili. 

Za Lincem jsme se zastavili na odpočívadle s restaurací. Slunce zapadalo, začínalo se stmívat. Dali jsme si hodně pozdní večeři a pak pokračovali k českým hranicím. V Dolním Dvořišti jsme na pumpě natankovali a smutně konstatovali, že cena nafty za ty tři týdny povyskočila nahoru o 4 koruny. V přepočtu to u nás bylo už dražší, než v Itálii. A ta bývala vždy drahá.


Odpočívadlo za Lincem


Před Českými Budějovicemi jsem zapnula znovu navigaci, abychom ve městě potmě nezakufrovali. Už toho bylo za dnešek dost. Navigace nás navedla na dálnici D3 a když dálnice skončila, pokračovali jsme do Mirošovic a tady vjeli na D1. Sjeli jsme na Jižní spojku a tam zaregistrovali upozornění, že je uzavřený tunel Mrázovka. Tak to už byla opravdu jen třešnička na dortu. Vrchem přes Smíchov, pak jsme vjeli do Strahovského tunelu a pak už jen rovně domů. Vrata jsem odemykala 20 minut po půlnoci. Z auta jsme vytáhli jen lednici, tašku na přenocování, kde jsme měli léky. Na zídku před garáží jsem postavila lahve s oleandry. Kolik jich zakoření?

A tečka na závěr?  Nebo spíš dohra?  Zhruba za týden po návratu domů jsme našli ve schránce oznámení, že má muž na poště doporučený dopis. Vypravil se pro něj a domů přišel  "jako spráskaný pes". Cestou na dovolenou jsme v Linci překročili na dálnici povolenou rychlost a byla nám vyměřena Oberösterreich-Strafamt pokuta ve výši 180€. Nabízela se i varianta, že namísto platby si manžel "půjde sednout" do vězení v Linci. Přesně popsán kilometr, kde jsme se prohřešku dopustili. Na mapě jsem zjistila, kde jsme jeli rychleji, než bylo povoleno. A došlo mi to. Před Lincem se dálnice opravovala v místech, kde jsme z ní sjížděli. A oba jsme se spíš dívali na to, kudy pojedeme, než jak rychle jedeme. A bác!

Náš rodinný přítel je renomovaný právník, sice už na penzi, ale stále činný. Muž se za ním vypravil a společně vymysleli, že pošlou odvolání proti výšce pokuty. Dokonce koketovali s myšlenkou, že pokud to nevyjde, pojede si to muž odsedět. Nepojede sám, pojede s ním i pan JUDr., který dle svých slov pozve televizi, aby: "Natočili, kterak jde chudý český důchodce do kriminálu."  Prý je okurková sezóna a stejně nemají co točit.  A já, člověk přízemní, který má rád vše srovnané, jsem mezitím zjišťovala, kterak pokutu zaplatit z účtu, vedeného v českých korunách. 

Odvolání s doručenkou jsme poslali a čekali. Odpověď přišla, pokuta byla snížena na 110€, dokonce i posezení ve vězení bylo pokráceno. Rodinný přítel pronesl, že to zkusíme "noch einmal", tedy ještě jednou, když to tak hezky vyšlo.  Ano, jsem srab. Muže jsem přesvědčila, že nebudeme dráždit hada bosou nohou a že by to podruhé třeba nemuselo vyjít. A vězení? Projeté pohonné hmoty do Lince a zpět, to v době, kdy se cena nafty blížila k 50 Kč za litr, další dálniční známka... Možná by ten "výlet s právníkem" vyšel na víc než těch 110€. Takže jsem zaplatila. Když si muž potom vyslechl, že je "měkkej", svedl to na mně. Přátelství s panem doktorem trvá, i když si kvůli mně neudělali chlapci  výlet do Lince.

Až zítra pojedeme opět kolem Lince, bude se naše auto pohybovat rychlostí koňského spřežení. Pro jistotu. 🤣😂


23 komentářů:

 1. Moji milí blogoví přátelé,
  deník jsem dokončila, dnes jsem si kvůli tomu přivstala už v půl páté. Cestovní horečka je tady a já se budím i v noci.
  Moc se všem omlouvám, že nestíhám odpovídat na Vaše komentáře, ani nezvládám psát komentáře na Vaše blogy.
  Zítra touhle dobou už budeme na cestě vstříc dalším zážitkům v naší milované Itálii. Měli bychom se vrátit 24. června.

  Přeji Vám všem krásné letní dny, plné zdraví, pohody a chuti se vracet na blog.🌞🍀

  OdpovědětVymazat
 2. Alenko, moc hezké fotky z cesty domů.
  Užijte si krásnou dovolenou.

  OdpovědětVymazat
 3. Čtu a čtu a baví mne to. Je pravda, že všechny reportáže nekomentuji, ale čtu.
  Těším se na další deníčkové povídání z další dovolené.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 4. Alenko, dokonalé zpracování, pěkné fotky, a dovol mi popřát krásnou novou dovolenou. Pozdravuj Brenner.
  Ta silnice z něj dolů do Itálie, to je zážitek.
  Těším se na další tvé vyprávění po návratu. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 5. Alenko, moc hezky jsem s vámi procestovala i poslední část jízdy domů. Krásné jsou výhledy na Dolomity i Alpy, krásné skokanské můstky, nádherná příroda se zasněženými vrcholky, malebná městečka a líbí se mi i ten ozdobený most. Škoda, že nakonec na vás čekala pokuta. Ale měli jste nádhernou dovolenou a příští dovolená jistě už bude bez pokuty. Děkuji za Tvůj zajímavý deník. Mohla bys ho vydat jako knížku. Hezky jsem si početla. Měj se moc hezky.

  OdpovědětVymazat
 6. Alenko, opět jsem si krásně početla a pokochala se fotkami. Ta pokuta, to je teda pech, promiň, ale to vězení, to mě pobavilo. Znáš to, cizí neštěstí.... Přeji krásnou dovolenou a šťastnou cestu, pá 😉😊

  OdpovědětVymazat
 7. Alenko,tvoje deníčky mě hodně baví asi i proto,že hned jsem ve vzpomínkách.Taky bych cestovala,já totiž miluji
  balení.Nádherné fotografie,já vždy obdivuji hory a těch výhledů po cestě je opravdu dost.
  Přeji Vám krásnou dovolenou a těším se zase na další deníčky.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 8. No...stravil jsem kdysi jednu noc ve vezeni v Polsku za prekroceni hranice mimo prechod...opravdu neni sni nactak kratkou dobu o co stat...

  OdpovědětVymazat
 9. V EU by měla mobilní data fungovat úplně stejně jako doma, pokud tedy je tam přítomný náš operátor, s Vodafonem jsme neměli problém.
  Fotky hor, kostelů, klášterů, skokanského můstku, ... jsou krásné. A léto se blíží a další cesta je určitě v plánu.

  OdpovědětVymazat
 10. Alenko, přeju Ti krásnou dovolenou, užijte si to a odpočiň si. Pozdravuju, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Alenko, vyšlo ti to parádně, dokončila si deník a už si na cestě. Cestu od Lago di Garda po Innsbruck znám dobře, jeli jsme ji mockrát. Uhnout z dálnice je sice pomalejší, ale zase je mnohé k vidění...
  Přeji krásnou dovolenou plnou příjemných zážitků a odpočinku! Užijte si to!
  Helena

  OdpovědětVymazat
 12. Alenko, užij si další cesty a je paráda, že jsi dokončila deník. Měj pěkné dny.

  OdpovědětVymazat
 13. Alenko,moc jsem se pobavila na konci ,šťastnou cestu při vašich výjezdech 🍀 a návraty bez obsilek 🥰

  OdpovědětVymazat
 14. Alenko, někdy sjet z dálnice se vyplatí, že? Taky jsme platili pokutu v eurech. V Toskánsku manžel špatně zaparkoval na místě pro motorky, ale bylo to jen za (mám dojem) 40 éček, tak to ještě šlo.
  Šťastnou cestu a pěknou dovolenou. Jitka

  OdpovědětVymazat
 15. Ali, už jsem to četla dříve, ale komentář píši až dnes po návratu z naší dovolené - na jižní Moravě 👍. Shrnula bych to: Ve Tvém deníku z cest, hlavně tady v tom posledním "zápisu" je vidět, jak je cestování pro člověka potřebné, jak ho obohacuje a rozvíjí. Dostali jste se do situací, které člověk někde na zahradě určitě nezažije - umíš fotografovat i za jízdy alpské velikány, znáš Brenner a další průsmyky "jako své boty", rozbalíš stan "jedním vrzem", v kempu komunikuješ nejen s personálem, ale i se "sousedy". Vy vlastně ukazujete "světu", jak je ten český důchodce šikovný a schopný (myšleno vážně) 👍. A ty zážitky a situace, do kterých se člověk na cestách dostane, jsou cennější než z televize, však i H+Z se problémům také nevyhnuli. Zkrátka, cestování zdar a přeji zdařilou a ve zdraví prožitou nynější dovolenou! 😊

  OdpovědětVymazat
 16. Přeji vše nejlepší ke krásným , kulatým narozeninám. Hodně zdraví, a ať vám to stále fotí a píše. Jarka sev. Čechy

  OdpovědětVymazat
 17. Na Inntal Autobahně není rychlost omezená na 100 km/hod kvůli špatnému stavu vozovky, ale kvůli snížení emisí. Geniální Rakušané, co si vypnuli jadernou energetiku a kupují filtry do zásuvek, co jim mají odfiltrovat neekologickou elektřinu, si myslí, že tím něčemu pomohou. U značky (svítící) omezující rychlost na 100 je zkrata IG-L, což znamená Immisionschutzgesetz-Luft, tedy odvolávka na jakýsi jejich zákon o omezení emisí.

  OdpovědětVymazat
 18. Moji milí blogoví přátelé,
  všem moc děkuji za krásné komentáře a omlouvám se, že reaguji se zpožděním.
  Neplánovaná pauza, kterou způsobil můj zdravotní stav, se asi ještě chvíli protáhne.
  Můj čas je rozdělen mezi návštěvy lékařů a domácí povalování se.
  Chybíte mi, ale současně mí chybí nálada a chuť si sednout ke klávesnici a něco napsat. Čtu si vaše blogy na mobilu a doufám, že se vrátím.
  Prioritou je teď moje tělesná schránka, která se rozhodla, že bude zlobit.
  Mějte krásné a pohodové dny a opatrujte se.♥️🍀✊

  OdpovědětVymazat
 19. Alenko, zrovna včera jsem na tebe myslela, dlouho ses nikde neobjevila. Už víme proč!
  Moc ti přeji, aby bylo brzo dobře! Tvé deníky čtu tak ráda!
  Opatruj se, odpočívej! Pa, Helena

  OdpovědětVymazat
 20. Paní Aleno, přeji brzké uzdravení a těším se na Váš návrat. Jarka se. Čechy

  OdpovědětVymazat
 21. Alenko, zdravím tě a přeji ti co nejdřív se dostat do formy. Taky jsem dlouho nezavítala na tvůj cestovatelský blog, ale vidím, že jsem nic moc nezmeškala. Aspoň jsem si tuto cestu mohla přečíst vcelku. A tobě přeji dobře projít zdravotní komplikací a zase přijít do dobré nálady. Máš na co vzpomínat a já jsem si zacestovala, osvěžila oči krásným popisem cesty a hlavně mnoha pěknými fotografiemi. Někde mi dělala problém perspektiva v obcích, ale potom jsem pochopila, že tam asi bylo málo místa na focení a ne "tančící domy". Pozdrav i pro manžela, jste dobrá dvojka :-)))

  OdpovědětVymazat
 22. Alenko, nakukuji kde nic tu nic,🙈 komentáře otevřít mě nenapadlo. Přeji brzké uzdravení 🍀

  OdpovědětVymazat

MOC DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE ❤❤❤